Sepetinizde herhangi bir ürün bulunmamaktadır.
Dilerseniz hemen mağazamızdaki ürünlere göz atabilirsiniz.
Toplam :
  Alışverişi Tamamla

Playseba.com'un Açılışına özel Peluş oyuncaklarda %40'a varan indirimlerle!

150 TL ve üzeri tüm alışverişlerinizde tüm Türkiye'ye KARGO ÜCRETSİZ!

150 TL altı siparişlerinizde kargo ücreti 35 TL'dir.

Peluş Oyuncaklar
Henüz bir ürün eklenmemiş.

Peluş oyuncakların çocuklara olan faydaları

Peluş oyuncakların eğitici yönünden çok duygusal yönlü faydaları nedeni ile tercih edildiğini biliyor muydunuz? Etrafta birçok özelliğe sahip oyuncak varken, hangi yaşta olursak olalım, peluş oyuncak gördüğümüzde, onu elimize alıp sarılmak isteriz. Çünkü hayatımıza kattığı birçok faydanın yanı sıra bizi birkaç saniye içerisinde mutlu etmeyi başarırlar. Peki, bu mutluluğun sırrı nedir? Sadece sevimli suratları ve yumuşak olmaları mı? Bizce sağladığı faydalardan kaynaklanıyor. Özellikle de çocuk gelişimi üzerine olan etkileri oldukça yüksektir.

Çocuk gelişimi için eğitime büyük önem veririz. Bu nedenle çok sayıda araştırma yapar, kitaplar okur hatta alışveriş yaparız. Alışveriş listesi içerisinde oyuncaklar da yer alır! Çünkü oyuncakların hem çocuk hem de büyükler adına sağladığı birçok yarar bulunur. Bugünkü yazımızda peluş oyuncak çeşitleri ve faydaları konularını ele alıyoruz. Hangi yaşta olursak olalım, çok sevdiğimiz oyuncak türü olan peluş oyuncakların faydaları hakkında bilgi edinmek için yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Peluş Oyuncakların Önemi

Oyuncakla oynamanın çocuklar üzerindeki olumlu etkileri herkes tarafından bilinir. Ayrıca bu konu üzerinde yapılmış birçok araştırma bulunmaktadır. Bu araştırmalar sonucunda oyuncakla oynayan çocukların daha kolay ve hızlı bir şekilde öğrendikleri ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra zeka gelişimi, fiziksel ve sosyal gelişimleri gibi birçok konuda bizlere destek verir. Ancak bazı tür oyuncaklar için seçim yaparken yaş ve zeka gelişimine göre seçimler yapmamız gerekebilir. Peluş oyuncaklar için bu durum geçerli değildir. Çünkü her yaşa uyum gösterirler. Bu nedenle peluş oyuncakların önemi her yaş grubu için büyüktür.

Peluş oyuncakların önemi sadece çocuklar için değil yetişkinler için de büyüktür.Kimi hediye olarak kullanır kimi de çocukluk hatırsaı olarak saklar. Basit bir yapoya sahip oldukları için kafa karışıklığına sebep olmazlar. Hem uzun ömürlüdür hem de dayanıklıdır. Üstelik bir o kadar yumuşaktır! Yumuşak olup bir nesne nasıl bu kadar uzun süre dayanıklı olabilir, değil mi? Yıllarca en çok kullanılan oyuncak çeşidi olarak en az zarar gören yine onlardır. Çünkü deforme olduklarında onları sökebilir ve yeniden dikebiliriz.  Ayrıca peluş oyuncakların önemi neden bu kadar büyük sorusunu yanıtlarken şu cevabı da kullanabiliriz. Çocukluk döneminde yetişkinliğe kadar geçen süreç içerisinde yatağımızın üzerinde, dolabımızın içinde, bazamızın altında, raflarda ve daha birçok yerde peluş oyuncaklara rastlayabiliriz. Yüzlerce oyuncağa sahip olan bizler, oyuncaklara veda etme zamanı geldiğinde peluş oyuncakları bir kenara iter ve onları saklamayı seçeriz. 

Peluş oyuncak çeşitleri

Peluş oyuncak çeşitleri içinden sizler için yüzlerce ve binlerce sayıda hazırlayıp listeleyebilirdik. Ancak bu okumanız açısından oldukça zor ve aradığınızı bulmakta zorluk çekebilirsiniz. Bu nedenle en çok sevilen, tercih edilen ve popüler olan peluş oyuncak çeşitlerini ele alacağız. Bununla birlikte peluş oyuncak faydaları konusunda bilgi vermeye çalışacağız. Okumanızı tavsiye ederiz.

Büyük peluş oyuncak

Büyük olan her şey elbette daha gözde olur. Bu peluş oyuncaklar için de geçerlidir. Büyük peluş oyuncak sahibi olmak her çocuğun hayalidir. Bu hayale kavuşma isteği ve arzusu ile hayal kurarken, hayallerinin gerçek olması onları mutlu eder.

Evcilik oyuncaklarında konuk olan daima peluş oyuncaktır. Onun için hazırlanmış olan çayı yudumlar ve kurabiyeyi kıtlarken çocuğun gelişiminde ortaya çıkan olumlu gelişmeler peluş oyuncağı kadar büyük olur. Henüz bir dosta sahip olmayanlar için dostluk kavramını, kardeşi olmayanlar için kardeşliği ve hayalinde bir mesleği olanlar için de kariyeri öğretir.

Küçük peluş oyuncak

Peluş oyuncakların elbette küçük boyutta olanları da mevcut. Ne de olsa onları çantamıza koyup götürebilmemiz gerekebilir! Sadece evde tutmak, iyi bir fikir olarak gelmeyebilir. Bu nedenle bebekleri ile dışarı çıkan ebeveynler yanlarına genellikle küçük boyutlu peluş oyuncakları götürürler. Çocukları dışarıda uyuyacaksa, yanında bir arkadaşı olmalıdır.  Canları sıkıldığında, onlara verilecek değerli bir oyuncak ebeveynler için hayat kurtarıcıdır. Özellikle de otobüs ya da uçak yolculuğundalarsa!

Hayvan Figürlü peluş oyuncak çeşitleri

Peluş oyuncakların çocuklar ve bebekler üzerinde birçok olumlu etkisi vardır. Bu etkileri daha detaylı öğrenmek isterseniz makalenin alt kısmına doğru ilerleyerek peluş oyuncak faydaları yazan kısmı okuyabilirsiniz. Burada kısaca belirtmek gerekirse, eğitici ve öğretici olmaları ile çocukların hayatlarını olumlu yönde etkilerler. Bu eğiticilik kısmında hayvanları öğretmek de yer alır. Özellikle bebekleri hayvanları tanıtarak sevdirmek için hayvan figürlü olan peluş oyuncak çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Bu çeşitlilik arasında en çok sevilenleri sizler için aşağıda sıraladık.

 1. Peluş aslan oyuncak
 2. Peluş kuzu oyuncak
 3. Peluş oyuncak fil
 4. Oyuncak peluş ayı
 5. Oyuncak peluş kedi
 6. Köpek peluş oyuncak

Boyutları ne olursa olsun her bir hayvan figürlü peluş oyuncağın değeri çocuklar için aynıdır. Çünkü diğer oyuncaklar ne kadar fazla özelliğe sahip olsa da yumuşacık olmaları nedeniyle peluş oyuncaklar daima en çok sevilenler arasındadır.

Aslan peluş oyuncak alarak aslan taklidi yapıp çocuğunuzla birçok oyun kurmak mümkün. Kuzu figürlü olanı daha çabuk uyumak için koyun saymak deyimini açıklarken kullanabilirsiniz. Ne de olsa anneleri koyun, değil mi? Bununla birlikte peluş oyuncak fil hamile kadınların bebekleri için aldıkları ilk oyuncak oluyor. Bunun birçok önemli nedeni var. Örneğin; bebeklerin ilk aylarında oluşan gaz problemlerine karşılık olarak fil üzerine yatırıp gazının çıkmasına destek olmaktır. Çünkü karın üzerine destek verince daha rahat gaz çıkartırlar. Ayrıca iyi bir uyku arkadaşı olabilirler. Peluş ayı ise yüzyıllardır hediye olarak tercih edilen oyuncak çeşididir. Özellikle sevgililer gününde hediye edilseler de, onlar bebek ve çocuklar için de değerlidir. Peluş kedi ve köpek oyuncak ise bazen özelliklere sahip olarak üretilebiliyorlar. Havlayan ya da miyavlayan ve yürüyen özelliklere sahip peluş oyuncakların cazibesi çocuklar için oldukça yüksek.

Meyve figürlü peluş oyuncak çeşitleri

Meyvelerin sağlığımıza olan faydaları saymakla bitmez. Bu nedenle onları mutfağımızdan eksik etmeyiz. Her gün mutlaka öğünlerimize katar ve yemeye çalışırız. Özellikle de ebeveynler çocuklarının sağlığı için onlara meyveleri sevdirmek ve tattırmak için çaba gösterirler. Bu çabalardan biri de meyve şekilli oyuncaklar almaktır.

Ananas, çilek, muz, kivi, karpuz, elma ve daha birçok meyvenin peluş oyuncağını bulmak mümkün. Eğer çocuğunuzun yemek istemediği meyve ya da meyveler varsa peluş oyuncaklarını alıp faydalarından bahdesebilirsiniz.

Çizgi film karakterli peluş oyuncak çeşitleri

Çizgi film sayısı çok fazla sayıda olsa da, her çocuğun ilgisini çeken ve daha çok sevdiği bir çizgi film ve içinde ye alan bir karakter var. Bu nedenle popüler olan çizgi filmlerin sevilen karakterleri için özel üretimler yapılıyor. Kostümleri, maskeleri, aksesuarları ve peluş oyuncakları ortaya çıkıyor.

Günümüzde en çok sevilen çizgi film karakterleri arasında Mickey Mouse, Kral Şakir, Minyonlar ve unicorn yer alıyor. Bu karakterlere özel olarak üretilmiş olan peluş oyuncaklar da çeşit olarak oldukça büyük bir zenginliğe sahip. Bu yüzden çocuklar dilediklerini seçmekte özgürler.

Kral şakir peluş oyuncak

Kral şakir oyuncakları ve çizgi filmini izlemeyen yoktur. Büyük küçük herkesin sevdiği bir çizgi dizi olan Kral Şakir’in hayranı olunacak birçok karakteri olduğunu biliyor muydunuz? Bu nedenle her biri için ayrı olarak üretilmiş olan bir peluş oyuncak bulmak mümkün. Bu peluş oyuncaklar arasında;

 • Kral Şakir Necati peluş oyuncak
 • Kral Şakir Remzi
 • Kral Şakir, Şakir peluş oyuncak
 • Kral Şakir Canan peluş oyuncak çeşitleri yer alır.

Bu çizgi dizisi için üretilmiş olan peluş oyuncaklarda arasındaki en çok tutulanı Kral şakir Necati peluş oyuncaktır. Bunun nedenleri arasında Necati’nin oldukça komik bir karaktere sahip olması ve fil olması nedeniyle çocuklara konforlu ve büyük bir uyku arkadaşı rolü üstlenmesinden kaynaklanır.

Minecraft peluş oyuncak

Minecraft oyunu 2011 yılında ortaya çıktı. Bunun ardından büyük bir şekilde rağbet görünce minecraft oyuncakları, videoları, filmleri ve bu konu üzerinde üretilmiş olan birçok şey de beraberinde ortaya çıktı.  Bu oyuncaklardan biri de peluş oyuncaklarıdır.

Unicorn peluş oyuncak

Kız oyuncakları içinde vazgeçilmez olan unicorn oyuncak seisisi; Tek boynuzlu olmak ve uçmak gibi sihirli güçlere sahip olan çizgi film karakterlere sahip olan atlar, özellikle kız çocukları tarafından çok seviliyor. Bu nedenle onları her yerde görmek mümkün. Kıyafetlerde, oyuncaklarda ve okul eşyalarında bile görebilirsiniz.

Unicorn peluş oyuncak sadece atın kafası olarak yastık şeklinde ya da tamamı at olarak da üretiliyor. Çocukların hayranı olduğu çizgi film karakterlerinin, onların yanlarında olması oldukça mutlu edici.

Minyon peluş oyuncak

Minyonlar çizgi filmini sevmemek mümkün değil. Çünkü çok sevimli ve yaramazlar. Sayıları fazla olduğu için, içlerinde birçok farklı karaktere sahip minyon bulunuyor. Çocuklarda kendilerine en yakın gördüklerini seçip onun hayranı oluyor.

Minyonların hayranı olan çocuklar için çok fazla çeşit peluş oyuncak var. Üstelik bazıları pille çalışıyor ve çok çeşitli özelliği var.

Peluş oyuncak faydaları

Peluş oyuncak faydalarını üç başlık altında ele alacağız. Bebekler için, çocuklar için ve yetişkinler için peluş oyuncak faydaları adı altında dilediğinizi okuyabilirsiniz. Bu faydaları genelleştirip tek kategori altında belirtmek yerine daha derine inerek, her yaş grubu

Peluş oyuncaklar kadar konforlu oyuncak yoktur

Seyahat, bazı aileler için zorunlu bir iş bazıları için ise tatil anlamına gelir. Sebep ne olursa olsun yolculuğa çıkılacaksa, araba, otobüs ya da uçakta çocuğun konforlu bir şekilde oturması ve uyuması için yumuşacık peluş oyuncaklar kullanılır. Ayrıca çocuklar ailelerinden uzakta kaldıkları zaman, kendilerini kötü hissetmemeleri için aileleri ne yapmaları gerektiğini çok iyi bilir. Ayrılık üzüntüsünü hafifletmek ve endişeleri yok etmek için bir peluş oyuncak yeterlidir. Peluş oyuncak konforludur ve çocukları fiziksel ve duygusal olarak rahatlatırlar.

Duyusal Becerilerin Gelişimini destekler

Küçük çocuklar, renkli ve yumuşak olmalarının yanı sıra peluş oyuncakların sevimli yanlarından hoşlanır. Çünkü peluş oyuncaklar sevimli ifadelere sahiptir. Bu nedenle ona sürekli sarılmak ve dokunmak isterler. Dokunmak, görmek ve oyuncağa karşı hissedilenler duyusal becerilen gelişimini desteklemiş olur.

Güven verir ve korkuları yenmeye destek olur

Küçük çocukların,  peluş oyuncaklarıyla gerçek insanlarmış gibi etkileşime girdiğini sık sık görürsünüz. Bu, onların sosyal becerilerini uygulamalarına olanak tanır ve akranlarıyla etkili bir şekilde etkileşim kurma söz konusu olduğunda güvenlerini artırmaya yardımcı olur.

Çocuklara sorumluluk almayı öğretir

Her çocuk evcilik oynarken genellikle peluş oyuncağını tercih eder. Böylece peluş arkadaşına bakmayı öğrenirler. Hatta çoğu zaman onlara bebek gibi davranırlar. Altını bezler, üstünü giydirir ve onları beslemeye çalışırlar. Bu şekilde bir şeye bakmak insan ilişkilerinde kullanabileceği önemli yeteneklerin ortaya çıkmasına gelişmesine destek olur.

Kendilerini ifade etmeleri konusunda çocuklara yardımcı olurlar

Çocuklar genellikle yumuşak oyuncak arkadaşlarıyla konuşurken görülür. Bu mükemmel bir kendini ifade etme şeklidir ve sosyalleşmeye yardımcı olabilir. Özellikle içe dönük çocuklar, yumuşak oyuncaklara sahip olmanın, sosyal olarak kendilerini açmalarına ve etkileşim kurmalarına yardımcı olduğunu fark eder.

Duygularına hâkim olmaları konusunda çocuklara destek verir

Yumuşak yani oyuncaklar, rol yapma için mükemmel bir araçtır ve küçük çocukların, gerekli kelime dağarcığına tam olarak hakim olmadıklarında sözel olmayan ipuçlarını kullanarak duygularını ifade etmelerine yardımcı olabilir. Çocuklar henüz tam olarak anlamadıkları duygular yaşarken, duygularını oyuncaklarıyla dışa vurmak, duygularıyla başa çıkmayı öğrenmenin güvenli ve olumlu bir yolu olabilir.

 Dil becerilerinin gelişimini olumlu yönde etkiler

Çocukla konuşmaya başlamasından sonra cümle kurmaya çalışırlar. Bu nedenle biz anneler de yeni becerilerini test etmeye çalışır ve onlara zor kelimeleri öğretmeye çalışırız. İşte bu gibi zamanlar için peluş oyuncaklar ile sohbet etmek ve bunu çocuğumuza öğretmek, bizlere büyük avantaj sağlar.

Tüylü ve yumuşak oyuncaklar eğitici yönlerinden çok çocuklara duyusal ve sosyal yönden gelişim sağlarlar. Psikolojilerinde olumlu etki bırakırlar.

Büyük çocuklar için peluş oyuncak yararları

Yumuşak oyuncakların faydaları sadece bebekler ve küçük çocuklar için geçerli değildir. Araştırmalar, yumuşak bir oyuncağa sarılmanın kaygıyı yatıştırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bir oyuncak ayıyı kucaklamak gibi insan etkileşimini taklit eden dokunuşlar, düşük benlik saygısı, depresyon ve kaygıyı tedavi etmek için yararlı bir katkı olabilir.

Küçük bir çocukken en sevdiğimiz yumuşak oyuncaklarla kurduğumuz ilişki yetişkin yaşamında bile faydalı olabilir gibi görünüyor. Son araştırmalar, yetişkin erkeklerin %51'inin çocukluk oyuncaklarını sakladığını ve birçoğunun hala onlarla yattığını ortaya koydu - %28 daha kesin! Bu, en sevdiğimiz oyuncakla kurduğumuz bağın ömür boyu sürecek bir dostluk olduğunu ve ilk bakışta göründüğünden çok daha derin ve karmaşık olduğunu kanıtlıyor.

Yetişkinler için peluş oyuncak faydaları

Biz, büyükler evlerimizde ve içimizde bir sürü sır saklarız. Bu sırlardan biri de kopamadığımız peluş oyuncaklardır. Onları en zor ve en güzel anlarımızda yanımızda isteriz. Herkes peluş oyuncakları sevse de bunu anlatmak istemeyebilir. Hatta bazen karşımızdaki kişinin çocuksu hareketleri ile dalga geçer, eve gidince de peluş oyuncağımızı ararız. Çünkü onlardan vazgeçmek demek bize sağladığı faydalardan vazgeçmek demek, olduğunu iyi biliriz.

Hayvanlarla ilgilenmenin stresi azalttığını çeşitli çalışmalardan biliyoruz. Üstelik hayvan şeklindeki peluş oyuncaklarla ilgilenmek de stresi azaltır. Bizleri daha sağlıklı ve mutlu yaparlar. Bu nedenle biz büyükler de peluş oyuncakları çok severiz.

 1. Peluş oyuncaklar bize çocukluk yıllarımızı hatırlatır.

Çocukluğumuza dönüp güzel anıları hatırlamayı çok severiz. Peluş oyuncaklar da bize konuda büyük katkı sağlar. Her fotoğraf karesinde kucağımızda yer alan oyuncak genellikle onlardır.

 1. İlişkilerimizi canlı tutmamıza katkı sağlar

İlişkiler içerisinde birbirimize hediye vermeyi severiz. Toplum olarak karşımızdaki kişiyi mutlu etmek, bizim için önemlidir. Bu nedenle herkesin sevdiği, kullanışlı ve uzun ömürlü hediyeler seçmeye çalışırız. Peluş oyuncaklar seçim konusunda bize destek olabilir. Çünkü, sevgilimize, kızımıza ve yakınlarımıza hediye edebiliriz.

Yakın ilişkilerde birbirimizi daima hatırladığımızı ve önemsediğimizi belirtmek adına hediyeler alıp veririz. Bazen de ilişkilere canlılık katmak adına esprili seçenekler ararız. İşte, bu gibi ve birçok neden ile peluş oyuncak alıp hediye etmek isteyebiliriz.

 1. Ruh sağlığına iyi gelir

Fiziksel sağlığımıza dikkat ettiğimiz kadar ruh sağlığımızı da önemsemeliyiz. Psikolojik açıdan hasta olan biri fiziksel açıdan çok iyi görünemez. Bu oldukça düşük bir ihtimaldir. Bu nedenle beslenme ve bakım kadar, duygusal yönümüzü de ele almamız gerekir. Bunun için de kendimizi şımartabiliriz. Küçük çaplı alışverişler yapabiliriz. Bu alışverişler içerisinde bizi rahat hissettiren oyuncaklar da yer almalıdır. Örneğin; kutu oyunları aile ile aktivite yapmamızı sağlayıp, rahatlamamızı sağlar. Ancak onlara sarılmak ya da onunla konuşmak tercihlerimiz arasına girmez.

Peluş oyuncakların ruh sağlığına iyi geldiği yapılan birçok araştırma sonucunda netlik kazanmıştır. Yumuşak dokusu ile verdiği konfor, güven duygusu vermesi, çocukluğumuzu hatırlatması ve daha birçok neden ruh sağlığımızı olumlu yönde etkiler.

 1. Yalnız kaldığımızda hayatımızı kolaylaştırır

Bazı insanlar yalnızlığı çok sever. Bu onların yapılarında vardır. Bazıları ise yalnızlık denildiği anda bile kötü duygu ve düşünceler içine girerler. Bu kişiler için hayatlarını kolaylaştırmak zor olabilir. Ancak peluş oyuncaklarına sarılıp onunla muhabbet edebilir, TV izleyebilir ya da onları yastık olarak kullanabilirler.

 1. Güven duygusu verir

İnsanlar birbirleri ile olan ilişkilerinde güven duygusu ararlar. Bu duygu bazen ilk tanışmada bazen de uzun süre görüştükten sonra hissedilir. Ancak peluş oyuncaklara bir kez sarıldığınızda kendinizi güvende hissedersiniz. Çünkü bizler sarılmayı çok severiz.

Peluş oyuncak temizliği

Peluş oyuncak temizliği için sizlere en etkili yöntemleri araştırdık. Derinlemesine temizlik yaparak bakterileri öldürmek ve hastalıklara karşı korunmak için peluş oyuncak temizliğine önem vermemiz gerekir. Peluş oyuncak temizliği için en etkili yöntemler;

Çamaşır makinesinde yıkama

Eşyalarımızı çamaşır makinesinde yıkarak hem hayatımızı kolaylaştırır hem de temizliği daha ayrıntılı bir şekilde yapmış oluruz. Öncelikle peluş oyuncak temizliğinde dikkat edilmesi gerekenleri belirtelim. Eğer pille ya da elektrikle çalışmıyorsa ve üzerinde kopacak herhangi bir aksesuar yoksa bir çamaşır filesi içerisine koyup çamaşır makinesinde temizleyebilirsiniz.

Doğal deterjan kullanarak ya da toz sabun kullanarak hassas ve derinlemesine temizlik yapabilirsiniz. Deterjanı az koyun ve oyuncağın üzerinde belirtilen derecede yıkama yapın. Eğer çamaşır makinesinde yıkanamaz işareti varsa, diğer peluş oyuncak temizleme yöntemlerine geçebilirsiniz.

Kuru temizleme

Eğer oyuncak hiçbir şekilde yıkamaya uygun değilse, oyuncağı kuru temizlemeye verebilirsiniz. Kuru temizleme aynı gün ya da birkaç gün içerisinde temizliği yapacaktır. Özellikle leke vs. varsa bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Nemli bir bez ile silme

Çamaşır makinesinde yıkanamayan oyuncaklar için nemli bez ile silme işlemi uygulanmalıdır. Beze doğal deterjan sıkın ve ılık su ile ıslatarak oyuncağı silin. Kuruması için asın.

Buhar makinesi ile temizleme

Buhar makinesi ile oyuncak temizliğine bayılırım! Yüksek ısıda mikropların öldüğünü bildiğim için, bu yöntemi çok fazla uygularım. Suyu kaynatır makineye doldurur ve oyuncakların üzerine püskürtürüm. Böylece tüm mikroplar ölür.