Sepetinizde herhangi bir ürün bulunmamaktadır.
Dilerseniz hemen mağazamızdaki ürünlere göz atabilirsiniz.
Toplam :
  Alışverişi Tamamla

Harry Potter ve Felsefe Taşı kart serisi Playseba.com'a özel %30'a varan indirimlerle!

Kart serisinde, Felsefe Taşı filminde yer alan toplam 50 Adet Farklı Karakter ve Özel Eşya Kartı Mevcuttur.

Her Paketten 10 Adet Sürpriz Kart Çıkmaktadır.Hepsini Topla Seriyi Tamamla!

Üstelik 150 TL ve üzeri tüm alışverişlerinizde KARGO ÜCRETSİZ!

150 TL altı siparişlerinizde kargo ücreti 35 TL'dir.

Harry Potter Koleksiyon Kartları

Harry Potter ve Felsefe Taşı

Harry Potter ve Felsefe Taşı Chris Columbus tarafından yönetilen ve Warner Bros. Pictures tarafından dağıtılan 2001 yapımı fantezi filmidir. J. K. Rowling'in 1997 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan filmin senaryosu Steve Kloves tarafından yazılırken yapımcılığı David Heyman tarafından üstlenildi. Harry Potter film serisinin ilk filmi olan filmde, Harry Potter'ın ünlü bir büyücü olduğunu keşfedip öğrenim görmeye başladığı Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'ndaki ilk yılı konu edilmektedir. Filmin başrollerinde Harry Potter rolüyle Daniel Radcliffe, Ron Weasley rolüyle Rupert Grint ve Hermione Granger rolüyle Emma Watson yer almaktadır.

- Filmin Konusu

1981'in sonlarında, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu profesörleri Albus Dumbledore ve Minerva McGonagall ile okul çalışanı Rubeus Hagrid, Harry Potter adlı yetim kalmış bir bebeği, geriye kalan son akrabaları olan Dursley ailesinin yanına bırakırlar. On yıl sonra Harry, kendisini sevmeyen Dursleylerle birlikte yaşamaya çalışmaktadır. Ailecek gittikleri hayvanat bahçesinde istemeden bir kazaya neden olduktan sonra baykuşların getirdiği mektuplar almaya başlar. Dursleyler daha fazla mektup gelmemesi için ıssız bir adaya kaçtıktan sonra, Hagrid ortaya çıkar ve Harry'ye aslında bir büyücü olduğunu ve Dursleylerin isteğinin aksine Hogwarts'a kabul edildiğini söyler. Büyücü üniforması, asa ve baykuş gibi okul ihtiyaçlarını alması için Diagon Yolu'na götürdüğü Harry'ye geçmişi hakkında bilgi verir; Harry, kötü niyetli ve çok güçlü bir büyücü olan Lord Voldemort'un yaptığı Ölüm Laneti nedeniyle ölen bir büyücü ve bir cadının oğludur. Bu büyüden sağ kurtulan tek kişi olan Harry, büyücü dünyasında "Sağ Kalan Çocuk" olarak tanınır.

Harry daha sonra Hagrid'le birlikte King's Cross Tren İstasyonu'na gider ve Hogwarts'a giden trene biner. Trende kısa sürede yakınlaştığı Ron Weasley, anne babası muggle olan zeki cadı Hermione Granger ve okula vardığında zengin bir büyücü aileye mensup olan ve ilk görüşte tartışma yaşadığı Draco Malfoy ile tanışır. (Muggle büyücü olmayan anlamına gelen bir kelimedir.) Okula gelen öğrenciler Büyük Salon'da toplanır ve tüm birinci sınıflar Seçmen Şapka tarafından dört binaya ayrılır: Gryffindor, Hufflepuff, Ravenclaw ve Slytherin. Seçmen Şapka, Harry'yi önce Draco ile birlikte Slytherin'e yerleştirmeyi düşünse de daha sonra Ron ve Hermione ile birlikte Gryffindor'a yerleştirir.

Harry, Hogwarts'ta büyüler öğrenmeye başlar ve geçmişi ve ailesi hakkındaki gerçekleri keşfeder. Draco ile girdiği bir mücadele sonucunda Gryffindor'un sakar öğrencisi Neville Longbottom'a ait olan Hatırlatıcı'yı yakalar ve birinci sınıf öğrencileri için alışılmış bir durum olmamasına rağmen Gryffindor'un Quidditch takımına arayıcı olarak kabul edilir. Bir gece arkadaşları ile birlikte okulu keşfederken okulun yasaklı bir bölgesinde Fluffy adlı üç başlı dev bir köpeğe rastlar. Ron, Profesör Flitwick'in tılsım dersinde kendisini utandıran Hermione'nin kalbini kırar ve kendisini kızlar tuvaletine kitlemesine neden olur. Hermione, tuvalette bir trolün saldırısına uğrar ancak Harry ve Ron tarafından kurtarılır ve ikiliyle arkadaş olur.

Harry, Ron ve Hermione daha sonra Fluffy'nin sahibine ölümsüzlük veren bir nesne olan Felsefe Taşı'nı koruduğunu anlarlar. Harry, iksir dersi öğretmeni ve Slytherin başkanı Severus Snape'in Voldemort'u bir bedene kavuşturmak için taşı ele geçirmeye çalıştığından şüphelenir. Hagrid, Fluffy'nin müzik çalındığında uykuya daldığını istemeden üçlüye söyler. Harry, Ron ve Hermione, o gece Snape'ten önce taşı bulmaya karar verirler ancak Fluffy'nin uykuda olduğunu görürler. Fluffy'yi geçen üçlü, bir dizi koruyucuyla yüzleşir. Bunlar arasında Şeytan Kapanı olarak bilinen ölümcül bir bitkiden kurtulmak, Harry'yi yaralayan bir oda dolusu saldırgan uçan anahtar arasından doğru anahtarı bulmak ve neredeyse Ron'un ölümüne neden olan insan boyutundaki taşlarla oynanan tehlikeli satrançta kazanmak yer alır.

Harry, bu görevleri geçtikten sonra taşı ele geçirmeye çalışanın karanlık sanatlara karşı savunma dersi öğretmeni Profesör Quirrell olduğunu ve Snape'in aslında kendisini koruduğunu anlar. Quirrell türbanını çıkarır ve güçsüz durumdaki Voldemort'un kendi başının arkasında yaşadığını gösterir. Dumbledore tarafından yapılan bir büyü nedeniyle Harry, taşı cebinde bulur. Voldemort taşı almak için Harry'nin anne ve babasını diriltmeyi teklif eder ancak Harry'nin teklifi reddetmesi üzerine Quirrell saldırıya geçer. Harry, cildini yakıp toz hâline getirdiği Quirrell'ı öldürür. Daha sonra Voldemort'un ruhu Quirrell'ın küllerinden çıkar ve Harry'nin içinden geçerek bayılmasına neden olur.

Harry okulun revirinde uyanır ve yanında Dumbledore'u görür. Dumbledore, taşın yok edildiğini ve Ron ile Hermione'nin güvende olduklarını söyler. Ayrıca Harry'nin Quirrell'ı nasıl yenebildiğini açıklar: annesi Harry'yi korumak için öldüğünde, onun ölümü Harry'ye Voldemort'a karşı sevgi temelli bir koruma vermiştir. Harry, Ron ve Hermione kahramanlıkları nedeniyle bina puanıyla ödüllendirilince Gryffindor ile Slytherin birincilik için eşit puanda kalır. Dumbledore daha sonra arkadaşlarını durdurmaya çalışan Neville'a on puan verir ve Gryffindor yeterli puana ulaşarak Bina Kupası'nı kazanır. Harry, Hogwarts'ta gerçek bir evi olmasının verdiği mutlulukla yaz tatili için evine döner.

- KARAKTERLER

HARRY POTTER

Harry henüz bebekken, Sybill Trelawney tarafından onun ya Lord Voldemort'u yenecek kişi olduğu ya da Lord Voldemort tarafından öldürüleceği kehanetinde bulunulur. Kehanete göre Lord Voldemort, çocuğu dengi olarak işaretleyecek fakat çocuk, onun bilmediği bir güce sahip olacaktır. Kehanet çocuğun 7. ay ölürken Lord Voldemort'a üç kez karşı çıkmış olanlardan doğacağını söyler. Severus Snape, "dengi olarak işaretleyecek" kısmını duymaz ve kehaneti Lord Voldemort'a söyler. Lord Voldemort, Potterların evinin yerini Fidelius büyüsünün sır tutucusu olan James Potter'in en yakın arkadaşlarından olan Peter Pettigrew'dan öğrenir. Eve gider ve Harry'nin babasını öldürür. Fakat Harry'nin annesi, Harry'ye eski bir mısır büyüsü ile kendini feda ederek bir tür koruma sağlar ve Avada Kedavra Laneti Lord Voldemort'a geri döner. Lord Voldemort ölmez çünkü hortkulukları vardır. Bedeni ortalıktan kaybolur ve ruhu kaçarak Arnavutluk'taki bir ormana sığınır.

Büyücü anne ve babasının gizemli bir şekilde ölümünden sonra Harry Potter, kendisine sığıntı gibi davranan akrabaları ile yaşamaya başlamıştır. Annesinin ve babasının trafik kazasında öldüğünü sanmakta ve hiçbir gerçeği bilmemektedir. 11. yaş gününde bir baykuş Harry'e yeşil renkte yazılmış bir mektup getirir. Evdekiler tarafından imha edilen mektubun aynıları daha sonraki günlerde de getirilmeye devam eder fakat Harry bir türlü mektubu okuyamamaktadır. Bu sıra dışı olaylardan kurtulmak için denizin ortasında bir ada da bulunan bir eve bile taşınılır. Bir süre sonra Hagrid eve gelerek Harry'e gerçeği, babasının Lord Voldemort tarafından öldürüldüğünü, annesinin ise kendisini korumak için kendini feda ettiğini anlatır. Onun bir büyücü olduğunu ve Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nda okumaya hak kazandığını ifade eder. Buna inanamayan Harry bunca zaman yaşadığı olaylardan yola çıkarak okula gitmeye karar verir. Dursley Ailesi buna karşı çıksalar da yapabilecekleri herhangi bir şey yoktur. Harry, Hogwarts'a yolculuğunda Ron ve Hermione ile tanışır. Bunun yanı sıra bir de düşman kazanır, Draco Malfoy Hogwarts'a gelince Ron ve Hermione ile birlikte uzun araştırmalar sonucunda. Lord Voldemort'un ölümsüzlük ve her madeni altına çeviren bir taşı Felsefe Taşı Hogwarts'tan ele geçirip dirilmeye çalıştığını öğrenir. Profesör Snape'in Voldemort'a yardım ettiğini düşünür. Ancak bilmediği bir şey vardır, Profesör Snape, taşın bir koruyucusudur ve taşın orada kalması için elinden geleni yapar. Bu Arada boşluktan faydalanan Profesör Querriel ise Voldemort'un asıl yardımcısıdır ve taşı almaya çalışır. Voldemort, Querriel'in bedeninde parazit gibi yaşamaktadır, bu yüzden Voldemort / Querriel Harry'e dokunamaz.(Annesinin yaptığı sihir nedeniyle.) Dokunduğu anda kuma dönüşür ve ölür. Voldemort'un ruhu oradan uzaklaşır ve yeni bir çözüm arayışına girer.

Ron WEASLEY

Ron 11 yaşında Hogwarts'a eğitimine başlamıştır.Harry Potter'la King's Cross İstasyonu'nda tanışırlar. Hogwarts Express'te Harry ile birlikte yolculuk yapmıslardır. O sırada Hermione Granger ile de tanışmış olsalar da Ron ilk başlarda onunla pek anlaşamamıştır. O da ailesindeki tüm diğer üyeler gibi Gryffindor binasına seçilmiştir. İlerleyen zamanlarda Harry ve Hermione ile daha yakın arkadaş olmuşlardır. Bir gün Harry ve Hermione ile okulda girilmesi yasak olan üçüncü koridora giderler. Burada üç başlı bir canavarın koruduğu “Felsefe Taşı” bulunmaktadır. Felsefe Taşı suyu ölümsüzlük iksirine, metali altına çevirmektedir. Harry’nin anne ve babasını öldüren kötü büyücü Voldemort da Felsefe Taşının peşindedir. Harry taşı bulur ve Voldemort ile ilk mücadelesini yaşar. Ron burada Minerva McGonagall'ın yaptığı satranç büyüsünü bozarak Hogwarts tarihindeki en iyi satranç oyununu oynamış ve Harry'ye taşa ulaşması için yardım etmiştir. Harry taşı bulur ve Voldemort ile ilk mücadelesini yaşar. Harry Voldemort’u etkisiz hale getirir.

HERMIONE GRANGER

Hermione kitapta ilk olarak Hogwarts Ekspresi'nde görülür. İlk başta çokbilmişliği Ron ve Harry'yi oldukça rahatsız eder ve Hermione'yi oldukça kibirli bulurlar. Özellikle Hermione Cadılar Bayramı'nda Ron'un havaya yükseltme büyüsünü eleştirince Ron ondan iyice soğur ve Harry'e hiç arkadaşı olmamasının şaşırtıcı olmadığını söyler. Yakınlarda olan Hermione bunu duyar ve ağlayarak uzaklaşır, günün geri kalanını tuvalette ağlayarak geçirir. Akşam yemeğinde Profesör Quirrel dikkat dağıtıp Felsefe Taşı'nı ele geçirmek için okula bir ifrit sokar, ancak Snape sayesinde planı başarısız olur. Bu esnada Hermione'nin ifritten haberi olmadığını hatırlayan Harry ile Ron Hermione'yi bulmak için koridorlarda dolaşırlar. İfrit'in bir odaya girdiğini gören Harry ile Ron odanın kapısını kilitler ve ifriti yakaladıklarını düşünerek mutlu olurlar. Fakat odadan yükselen çığlıkla ifritin girdiği odanın kızlar tuvaleti olduğunu fark ederler ve içeri girerler. İkili Hermione'yi kurtarıp ifriti bayıltmayı başarır. Olayın ardından, Harry ve Ron ile araları düzelir.

Harry'nin ilk Quidditch maçında süpürgesi Nimbus 2000'in kontrolden çıkması üzerine Hagrid süpürgeleri sadece kara büyülerin etkileyebileceğini söyler. Bunu duyan Hermione, Harry ile arası iyi olmayan Profesör Snape'in uğursuzluk büyüsü yaptığını düşünür ve dürbünüyle baktığında Snape'in Harry'den gözlerini ayırmayarak mırıldandığını fark eder. Aslında uğursuzluk lanetini yapan Quirrel'dir, Snape ise Harry'nin düşmesini engellemektedir. Bunu bilmeyen Hermione gizlice Snape'in bulunduğu izleme kulesine gider ve Snape'in cüppesini ateşe verip onun dikkatini dağıtmaya çalışır, bu esnada Quirrel'ı düşürür ve göz teması kaybolduğu için süpürgedeki uğursuzluk laneti kalkar. Hermione ise Snape'in dikkati dağıldığı için lanetin kalktığını zanneder ve memnun bir şekilde Ron ile Hagrid'in yanına geri döner.

Hermione Felsefe Taşı'nın gizemlerini çözmenin yanı sıra, Felsefe Taşı'na ulaşmak için gereken tuzakları aşarken özellikle Şeytan Kapanı ve Snape'in iksir bulmacasını çözmede Harry ile Ron'a yardımcı olur.

LORD VOLDEMORT

Lord Voldemort, J.K. Rowling tarafından yazılmış Harry Potter serisinin ortaya çıkma nedeni olan kurgusal karakter. Lord Voldemort aynı zamanda sadece Safkan Büyücü Irkından olanların Büyü Dünyasında yaşamasına izin veren Safkan Rejimi Hareketinin Lideridir.

Tüm zamanların en korkunç ve kötü büyücüsüdür, sihir dünyasına korku saçan Lord Voldemort'un Albus Dumbledore haricinde korktuğu ve yenemeyeceği kimse yoktur. Kendisi belirli zaman aralığındaki birçok ölümün başlıca nedenidir. Lily ve James Potter'ı öldürdüğünde, Harry Potter'ı da öldürmeye çalışır, ama gönderdiği ölüm laneti Avada Kedavra, Harry'nin alnından geri teperek çarptığı Karanlık Lord'u ölümcül derecede zayıflatır. Lord Voldemort kaçar ve sihir dünyası üzerinde kurduğu baskı kalkar. Karanlık Lord ve Ölüm Yiyen'ler denen yakın destekçileri, büyücüler ve muggle'lar dünyasında birçok işkence ve cinayetin sorumlusudur.

Safkan bir anneden ve muggle bir babadan doğma bir melezdir. Annesi onu bir muggle yetimhanesinde doğurur ve ismini koyduktan sonra hemen ölür. Gerçek adı Tom Marvolo Riddle'dır. Voldemort ise bu isimden anagramdır. Yatakhane görevlilerince "tuhaf çocuk" diye tanımlanmıştır. Yatakhanedeki diğer çocukların başına Tom'la tartışırlarsa tuhaf olaylar gelmektedir. Tom yani Voldemort çocukluğunda da insanları korkutmuş, zorbalık yapmış ve hatta kendi deyimiyle "cezalandırmış" tır. Sinsi bir çocuktur, yaptıkları asla kendisiyle ilişkilendirilemez. Çoğu büyücünün yapamadığı şeyi başarmış, çok küçükken bile sihir gücünü fark edip insanlar üzerinde kullanmaya hatta onların canlarını yakmaya başlamıştır. 11 yaşında Albus Dumbledore tarafından Hogwarts'a davet edilir. Hogwarts'ta Slytherin binasına yerleştirilir, bilgiye açtır, ölümsüzlüğün sırlarını arar, ve bu uzun yolda herkesten daha fazla ilerler. Okula geldiği günden itibaren ailesini araştırır, özellikle babasının güçlü bir büyücü çıkmasını bekler. Uzun süren araştırmalardan sonra annesinin safkan babasının ise annesini daha hamileyken terkeden Tom Riddle adında bir muggle olduğunu anlar, babasını ve babası ile yaşayan büyükannesi ve büyükbabasını da öldürür. Böylece değersiz Riddle soyadını bitirir. Kendi adını değiştirir. Tom Marvolo Riddle, okulda çok yakışıklı, çok yetenekli, çok çalışkan ve çok zekidir, örnek öğrenci olarak lanse edilir, Albus Dumbledore hariç bütün öğretmenler ve öğrenciler ona hayrandır. Kısa zamanda öğrencilerden oluşan bir grup müridi olmuştur ve bu kişiler ilk ölüm yiyenleri oluşturmuştur. Okuldan sonra ölümsüzlüğe giden çalışmalarında karanlık sanatlara öyle bir gömülmüştür ki türlü değişimler geçirmiştir, daha az insani bir hale bürünmüştür. Dumbledore, Voldemort'un kendisinin asla edinemeyeceği güçlere sahip olduğunu söyler.

ALBUS DUMBLEDORE

Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore J.K. Rowling tarafından yazılmış Harry Potter serisindeki bir kurgusal karakterdir.

Çok zeki, araştırmacı, sakin ve kendini duygularına kaptırmayan çok güçlü bir büyücüdür. Gençliğinde aşırı güç meraklısıdır, daha sonra daha mantıklı davranmaya karar verir. (Kibar, biraz ilginç ve güçlü yapısıyla tipik iyi büyücü özelliklerini taşımaktadır.) Harry Potter'ın sorunlarını anlayışla karşılamasıyla ona diğer öğretmenlerden daha 'iyi' davrandığı söylenebilir. Herkes tarafından sevilen ve sayılan bir büyücü olan Dumbledore, Lord Voldemort'un korktuğu yegane büyücüdür. Sihir otoritelerinin genel kanısına göre de gelmiş geçmiş en güçlü büyücüdür. Dumbledore'un yaşamı 116 yıl sürmüştür. Altıncı kitapta (Harry Potter ve Melez Prens) Severus Snape tarafından Avada Kedavra lanetiyle öldürülen Dumbledore, 1944-1997 tarihleri arasında Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nun müdürlüğünü yapmıştır.

Uzun ve ince olarak betimlenen Dumbledore'un uzun saç ve sakalları vardır. Ünlü büyücünün, mavi gözleri, çok uzun ve kancalı bir burnu ve uzun parmakları vardır. Yarım ay çerçeveli gözlükleri ve şaşaalı cübbesi ilk göze çarpan şeylerdir. Sol dizinin üstünde Londra metro'sunun haritasını gösteren, bir düellodan kalma bir yara izi vardır. Dumbledore'un Çikolatalı Kurbağa kartına göre oda müziği ve on lobutlu bowlingden hoşlanmaktadır. 1945'te kara büyücü Grindelwald'u yenmesi ejderha kanının 12 ayrı konuda kullanılışını bulması ve arkadaşı Nicholas Flamel ile simya konusunda yürüttüğü çalışmalarla ünlüdür. Felsefe Taşı'nı Kelid Aynası'na koymak onun fikriydi. Felsefe Taşını kullanmak isteyen değil "bulmak isteyen" alabilecekti. Sihirli ya da sihirsiz bütün şekerli yiyeceklere karşı bir zaafı vardır. Ofisini koruyan heykelin şifresini de genellikle bu tatlı isimlerinden seçer. Ancak, Bertie Bott 1930 doğumlu olduğu için, Dumbledore'un "gençlik" ile neyi kastettiği anlaşılamamıştır. En sevdiği tatlar ise, Böğürtlen ve Marmelat'tır. Dumbledore, aynı zamanda bir örgü meraklısıdır. Ayrıca yazar J.K Rowling'in yaptığı açıklamaya göre kendisi eşcinseldir ve Gellert Grindelwald'a aşıktır.

Yazarın böylesine bilge bir kişiye "Albus Dumbledore" ismini vermesi rastgele yapılmış bir seçim değildir. Albus, Latince "beyaz" anlamına gelir ve bilgelik ile aydınlanmayı temsil eder. Dumbledore ise "yabanarısı" (İngilizce "bumblebee") anlamına gelmekle yazar tarafından özellikle seçilmiştir çünkü İngilizce'de "bumble around", "etrafta dikkatsizce gezinmek" demektir.Yazar Dumbledore' u yaratırken onun Hogwarts koridorlarında dolaştığını hayal ettiği için bu fiille ilintili bir isim seçmiştir.

SEVERUS SNAPE

Snape ile ilgili en eski bilgilerin başına dönersek, Hogwarts'a geldiğinde kara büyü konusunda öğretmenlerden bile fazla bilgisi olduğunu ve çok istediği Slytherin'e seçildiğini belirtmemiz gerekir.

Zaten Slytherin'in bu özelliğinden dolayı okul döneminde kurulan çetenin hemen hemen bütün üyeleri sonunda Ölüm Yiyen olmuştur. Fakat Voldemort'un düşüşünden hemen önce saf değiştirerek Albus Dumbledore için casusluk yapmıştır. Okuldan sonraki yaşamıyla ilgili ayrıntılar ise bilinmiyor.

Bir dönem Lord Voldemort'un yandaşlarına katılmış da olsa da daha sonra Voldemort'un Lily Potter'ı öldürmesinden sonra taraf değiştirmiş,1981 yılında Hogwarts'a dönüp İksir Uzmanı ve Slytherin'in Bina Başkanı olmuştur. Aslında gözü Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersindedir.

Bu dersin öğretmeni olan Remus J.Lupin'le çocukluktan beri rekabet içindedir. Snape, James Potter, Lily Evans, Sirius Black, Remus Lupin ve Peter Pettigrew'la aynı dönemdendir. Aslında Snape'e James'in Çapulcu Grubu'nda en az bulaşan Remus Lupin'dir, bu yüzden Snape James ve Sirius'tan ettiği kadar nefret etmez. Severus, Hogwarts Ekspresi'nde ilk karşılaştıkları günden beri James ve Sirius'a düşmandır, James'in grubu tarafından devamlı aşağılanır, hatta James ona Sümsükus (Snivelly) lakabını takmıştır. Buna rağmen Snape James'e hayatını borçludur, çünkü Remus' un dolunay dönemlerinde nereye gittiğini merak eden Snape, Sirius'un tüyosu üzerine Remus'u takip etmeye kalktığı vakit James tarafından kurtarılmıştır, çünkü Remus Lupin bir kurtadamdır, dolunay zamanlarında kimseye zarar vermemek için Şamarcı Söğüt'ün altındaki gizli geçitten Bağıran Baraka'ya gider ve dönüşümünü orada tamamlar. Sirius'un planı sonuca ulaşsaydı Snape, Remus Lupin'in kurtadam formuyla karşılaşacak, muhtemelen de saldırıya uğrayacaktı. Ayrıca Snape, Lupin'in Hogwarts'taki öğretmenlik döneminde ona kurtadam dönüşümünde daha az zorlanması için iksir hazırlar.

Okulun ilk yılında Profesör Quirrell'in Lord Voldemort için çalıştığını ilk kez o gündeme getirmiştir. Quirrel unicorn kanı sayesinde Voldemort'la aynı vücudu paylaşmaktadır, Quidditch maçında Quirrel Harry'e süpürgesinden düşebilmesi için lanet okur ancak Snape'in karşı büyüsü sayesinde amacına ulaşamaz. Dördüncü yılın sonunda ise, Dumbledore hariç hiç kimse, Harry'nin Voldemort'un geri döndüğü iddialarına inanmazken, o Harry'ye arka çıkmıştır. Bunun sebebi; kendisi eski bir ölüm yiyendir ve koluna tüm diğer ölüm yiyenlere olduğu gibi Karanlık Lord tarafından bir Karanlık İşaret dağlanmıştır. İşaret, Karanlık Lord'un ölüm yiyenleriyle iletişim yoludur ve giderek belirginleşmesi Karanlık Lord'un dönüşüne delalettir.

1997 yılında Hogwarts'ta Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersinin öğretmeni olarak uzun zamandır beklediği fırsatı yakaladı. Eğitim dönemi başlamadan önce Draco'nun annesinin Snape'in evi olan Spinner's End'de verdiği Bozulmaz Yemin nedeniyle bütün bir yıl boyunca Draco Malfoy'un arkasını kolladı.

Profesör Trelawney'in Dumbledore'a anlattıklarını kapı arkasından dinleyerek duyduklarını Voldemort'a aktarmıştı. Böylece Voldemort'un Lily ve James Potter'ı öldürmesine neden olmuştu. Daha sonra Dumbledore'u yaptığından duyduğu pişmanlığı ve Ölüm Yiyenler ile birlikte olmadığını maral şeklindeki patronusuyla inandırmıştı.

Dumbledore'un ona sonsuz bir güveni vardı. Safkan bir anne ile Muggle bir babadan doğmasından dolayı Voldemort gibi Snape de utanç duyuyordu. Her ne kadar çatal dili konuşamasa da Karanlık Sanatlara karşı duyduğu ilgiyi hiç saklamamıştı. Dumbledore'u okulun en yüksek kulesi olan Astronomi Kulesi'nin girişinde öldürüp Draco'nun görevinin Dumbledore'u öldürme dışındaki görevini başarı sağlamasıyla birlikte birkaç ölüm yiyenle beraber Hogwarts'dan kaçtı.

Ama son kitapta, Snape'in aslında çocukluğundan beri Lily Evans'a (Harry Potter'ın annesi) âşık olduğu, Lord Voldemort'un Lily Evans'ı öldürmeyi planladığını öğrendikten sonra Dumbledore'a Lord Voldemort hakkında gizli bilgiler verdiği, Harry'i okul başladığından itibaren Dumbledore ile beraber korumaya başladığı ortaya çıkmıştır. Harry bunu Snape ölmeden kısa süre önce yanına gelip onun gözünden döktüğü anısını bir şişeye döküp Düşünseli 'ne döktüğünde öğrenmiştir. Dumbledore üzerinde lanet bulunan Hortkuluk'lardan birini zaafa kapılıp taktığı için Hortkuluk'un lanetinden etkilenir ve çok kısa bir ömrü kalır. Ölüm Yiyen'lerin elinde ölmektense planlayarak ölmeyi seçer ve Snape'le beraber kendi ölümünü planlar. Snape Dumbledore'un isteği üzerine onu öldürmüştür. Bu sayede Snape'in Voldemort'un tarafında olduğuna inanılmasına katkıda bulunmuştur ve Dumbledore'un Snape'e bile söylemediği gizli planına yani Mürver Asa'nın Dumbledore'dan sonra sahipsiz kalmasına bilmeden yardım etmiştir. Ancak işler ne Dumbledore'un ne de Karanlık Lord'un umduğu gibi gitmemiş ve asa Severus Snape'i sahibi olarak da kabullenmemiştir çünkü kehanet mürver asanın sahibi, eski sahibini öldüren olur değil, Mürver Asa'nın sahibini kim silahsız bırakırsa, Mürver Asa'nın yeni sahibi o olur şeklindedir. Astronomi kulesinde Severus Snape, Albus Dumbledore'u öldürmüştür fakat Mürver Asa'yı Dumbledore'dan alan Draco Malfoy'dur. Draco Malfoy'u Malfoy Malikanesi'nde silahsızlandırdığı için, Mürver Asa'nın son sahibi Harry Potter olmuştur.

Son kitapta Lord Voldemort'un yılanı Nagini tarafından Voldemort'un emriyle öldürülmüştür. Karanlık Lord emri vermeden önce ona en sadık hizmetkarlarından biri olduğunu, ancak asanın tam anlamıyla itaati için ve haliyle Potter'a karşı etkili olabilmesi, asayı kendisiymiş gibi hissedebilmesi için onu öldürmesi gerektiği, Dumbledore'un planını bozması gerektiğini söylemiş ve çatal dilinde, büyülü bir kafes içerisinde korunmakta olan Voldemort'un kalan son hortkuluğu Nagini'ye "öldür" demiştir.

RUBEUS HAGRID

Harry Potter filmlerinin hepsinde olan bu karakter yarı dev yarı insandır. Harry Potter ile arkadaşlarının yakın arkadaşıdır. Ayrıca Dumbledore 'a ayrı bir yakınlığı vardır. Asa kullanması ve büyü yapması kesinlikle yasaktır. Filmde dev gibi cüssesiyle dikkat çeken bu karakter filmin bir serisinde Hogwarts'ta öğretmen olmuştur. Sahip olduğu cüssesine göre yufka yürekli olan bu karakterin sihirli yaratıklara karşı özel bir ilgisi olması öğrencilik yıllarında okuldan atılmasına sebep olmuştur. İlk evcil hayvanı, atılmasına sebep olan dev örümcek Aragog'dur. Öğrencilik yıllarındayken Voldemort, Aragog'u Sırlar Odasını açmakla suçlamıştır. Ayrıca Hagrid'in Slytherin varisi olduğunu iddia etmiştir. O olmadığı anlaşılınca geri gelip Bir süreliğine Sihirli Yaratıkların Bakımı dersi öğretmenliğini üstlenmiştir.

Yedinci kitapta Harry Potter'ı Nymphadora Tonks'un evine götürürken büyük bir cesaret örneği göstermiştir. Grawp adında dev bir üvey kardeşi vardır. Hogwarts savaşında ağır yaralar almıştır. Kendisi çok iyi bir büyücüdür. Ayrıca Olympe Maxime'ye âşıktır. Kitapta ya da filmlerde geçmese de J. K Rowling tarafından verilen bilgiye göre sonunda Maxime ile evlenmiştir, Albus ve Aragog adında 2 çocuğu olmuştur. Örümcek ve Dev dilini konuşabilmektedir. Aragog'u yıllarca ormanda saklamıştır, en yakın dostu Aragog'dur. Ayrıca at-adamların şivesinden de anlar. Çok iyi bir yaratık uzmanıdır.Nagini (Voldemort'a ait hortkuluk yılan) ile Hagrid'e zarar verememiştir.Voldemort'un ilk yıkılışından sonra, Harry'i Godric's Hollow'a bizzat götürmüş ve Dudley Ailesine teslim etmiştir. Aynı şekilde Harry'i Dudley'lerin yanından Hogwarts'a götüren ve okul ihtiyaçlarını ilk alışında o'na yardım eden de Hagrid'dir. Zümrüdüanka Yoldaşlığı'na üyedir.

DRACO MALFOY

Draco Malfoy, J.K. Rowling'in yazdığı fantastik romanlar dizisi, Harry Potter serisinde yer alan kurgusal karakterdir.

Draco, şu ana kadar seride belirtilen tüm Malfoylar gibi Slytherin'dendir. Soluk bir yüzü, açık sarı saçları ve soğuk gri bakışları olan biri olarak anlatılır.

Draco Malfoy, çok zengin bir ailenin çocuğudur. Annesi ve babası tarafından tek çocuk olduğu için biraz şımartılmıştır,davranışları ve karanlık sanatlara ilgisi ve safkanlık takıntısından dolayı Harry Potter arkadaşları ile hiçbir zaman anlaşmamıştır. Hogwarts'ta alışık olduğu ilgiyi bulamayınca istemediği kadar ilgi gösterilen Harry Potter'ı zamanla düşman edinir. Sürekli Harry'le rekabet eder ve kıskançlığı başına sürekli işler açar. Lord Voldemort'tan aslında hoşlanmaz, ancak ondan korkar, çünkü eğer onun emirlerine uymaz ise o ve ailesi öldürülecektir. Bu yüzden onun emirlerine uymaya çalışır. Albus Dumbledore onun karşısında yalnız, savunmasız ve asasız olmasına rağmen o, Dumbledore'u öldürmek istememiştir.

Draco Hogwarts'daki 6. yılında ölüm yiyen olan babası Azkaban'a atıldıktan sonra Lord Voldemort tarafından ölüm yiyen olarak görevlendirilmiştir. Karanlık Lord'un yaşı bir ölüm yiyene göre küçük olan Draco'yu seçmesinin amacı, babası Lucius Malfoy'a Harry Potter ve kendisi (Voldemort) hakkındaki kehaneti elde edememesinden dolayı son derece kızgın olması ve Draco'ya verdiği zor görevi yerine getiremeyeceğinden emin olmasıdır. Draco'ya verilen görevler, son derece güçlü bir şekilde korunan Hogwarts'a gizlice bir grup ölüm yiyen sokmak ve bizzat Albus Dumbledore'u öldürmektir. Bunu Voldemort'un kendisi bile yapamamıştır. Ancak Draco, kendisinden beklenmeyen bir başarıyla okula bir grup Ölüm Yiyen sokar, Albus Dumbledore'u bulur ve onu silahsızlandırır (bu sayede Mürver Asa'nın asıl sahibi olur). Bu arada Dumbledore onun aslında bunu yapmak istemediği bildiğini, ailesini korumak için bunu yapmasına gerek olmadığını, iyi tarafa geçerlerse tehlike altında olamayacaklarını söyler ve tam Draco asasını indirdiği sırada Ölüm Yiyenler, ardından ise Severus Snape gelir ve (daha önceden Dumbledore'la aralarında yaptıkları gizli plan doğrultusunda) Avada Kedavra laneti uygulayarak Albus Dumbledore'u öldürür. Draco, Severus Snape ve ölüm yiyenlerin de dahil olduğu grupla üzere okuldan kaçar. Hogwarts Savaşı sırasında Harry Potter ve arkadaşları, iki kere Draco'nun hayatını kurtarır. Savaş sonunda Draco Malfoy ve anne babası iyilere geçmiştir.

7. kitabın sonunda evlenmiştir. Eşi Astoria Greengrass'dır. Scorpius adlı bir oğlu vardır.

Draco Malfoy, Harry Potter film serisinin tümünde Thomas Andrew Felton tarafından canlandırılmaktadır. Türkiye'de Melih Bozkurt seslendirmektedir.

NEVILLE LONGBOTTOM

Neville Longbottom, J. K. Rowling'in yazdığı Harry Potter kitap serisindeki kurgusal bir karakterdir. Ana karakter Harry Potter'ın Hogwarts'taki yılında yuvarlak yüzlü bir Gryffindor öğrencisi olarak tanımlanmaktadır. Seri boyunca Neville, Herboloji'de oldukça yetenekli olmasına rağmen, genellikle beceriksiz ve düzensiz bir karakter ve oldukça vasat bir öğrenci olarak tasvir edilir. Ancak, Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nda Dumbledore'un Ordusu'na katıldıktan sonra karakterin kişiliği bir dönüşüm geçirir. Aldığı cesaret, büyü yeteneklerinde kendisine öz güven verir ve onu daha yetkin bir büyücüye dönüştürür. Daha sonra Neville, Harry, Ron ve Hermione'nin Hortkuluklar'ı aradığı sırada Dumbledore'un Ordusu'nun lideri olur. Neville, Lord Voldemort'un düşüşünde etkili bir role sahiptir ve sonunda son Hortkuluk'u yok ederek Harry'nin Karanlık Lord'u sonsuza dek yenmesine yardımcı olur. Neville, serinin film uyarlamalarında Matthew Lewis tarafından canlandırılmıştır.

İlk dört kitapta ikincil bir karakter olmasına rağmen, Neville genellikle komik ve biraz şaşkın bir rolde görünür. Dizi boyunca Harry'nin en güçlü destekçilerinden biridir ve Ron, Hermione, Ginny ve Luna ile de yakın arkadaş olur. Rowling'in belirttiği gibi, beşinci Harry Potter kitabı, o kitapta oynadığı daha büyük rol nedeniyle "Neville için gerçek bir dönüm noktasıydı". Neville, son iki kitapta ve Lord Voldemort'a karşı mücadelede önemli bir rol oynadı ve Gryffindor'un Kılıcı ile son Hortkuluk Nagini'yi yok etti. Neville için ihtiyaç anında ortaya çıkan Kılıç, Neville'in gerçek bir Gryffindor olduğu gerekçesiyleydi, çünkü başından beri eve yerleştirilmesinden her zaman şüphe duyuyordu ve neden Hufflepuff'a dahil olmadığını merak ediyordu.

Rowling bir röportajda "İçimde çok fazla Neville var - bu asla yeterince iyi olamama hissi ... Ben daha gençken bunu fazlasıyla hissettim" dedi. Bu nedenle Neville'in Harry Potter ve Felsefe Taşı'nda cesurca bir şey yapmasını istedi; burada Neville, romanın zirvesine doğru "en yakın arkadaşlarına - onun yanında olan insanlara" karşı çıkmak için gerçek bir cesaret gösterdi.

MINERVA MCGONAGALL

Profesör Minerva McGonagall, J. K. Rowling'in yazdığı Harry Potter kitap serisindeki kurgusal bir karakterdir. Profesör McGonagall, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nda profesördür ve Gryffindor Binası'nın başkanı ve Başkalaşım profesörü, ayrıca Albus Dumbledore'un müdür yardımcısı ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nın bir üyesidir. Lord Voldemort'un, öğrencisi Harry Potter'ı yenilgiye uğratması, ve Müdürler Albus Dumbledore ile Severus Snape'in ölümlerinin ardından McGonagall, Müdire pozisyonunu alır. Profesör McGonagall, film uyarlamalarında Dame Maggie Smith tarafından canlandırıldı.

1991'de Dumbledore, en yakın meslektaşlarına ve müttefiklerine, Nicholas Flamel'i Hogwarts'ta canlı tutan Felsefe Taşı'nı koruyacağını açıkladı ve her meslektaşından Taş için bir koruma görevi verdi. McGonagall'ın koruması, Büyücü Satrancı'nın yaşam boyu büyülü bir oyunuydu. O yıl, Harry Potter Hogwarts'ta ilk eğitim yılına başladı ve Gryffindor'a seçildi ve onu Profesör McGonagall'ın bölümüne verildi. McGonagall, Draco Malfoy'dan Neville Longbottom'un Rememberall'ı alırken Potter'ın uçma becerilerini fark ettikten sonra, Gryffindor'un Quidditch takım kaptanı Oliver Wood'a takım için yeni Arayıcı'yı bulduğunu söyleyerek hızla Potter'ı tanıttı. Harry, Quidditch ekibine katıldı ve tarihteki en genç Arayıcı oldu. Potter'ın kendi süpürgesine sahip olduğundan emin olmak için McGonagall, Harry'ye o zamanlar tarihteki en hızlı süpürge olan bir Nimbus 2000 aldı. Cadılar Bayramı ziyafeti sırasında, Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni Profesör Quirrell, zindandaki bir dağ trolünü görmediğini bildirmek için salona girdi. Dumbledore, o ve öğretmenleri zindanlara doğru giderken öğrencilere yurtlarına dönmelerini emretti. Trol zindanında değildi, ancak öğretmenler üst kattan bir gürültü fark etti. Kızlar tuvaletlerinin harap olduğu ve trolün Harry ve Ron Weasley tarafından arkadaşları Hermione Granger'ı kurtardığını gördüler. Hermione, trolü aramaya gittiğini iddia eden arkadaşları için suçu üstlendi, ancak Harry ve Ron olmasaydı öldürülürdü. McGonagall, Hermione'den beş puan aldı ama Harry ve Ron'a "tamamen aptal şansı" diyerek beş puan verdi. Daha sonraları, McGonagall kalede dolaşırken Draco Malfoy'u gece vakti yakaladı. Malfoy, Harry'yi Hagrid'in yanında yasadışı bir bebek ejderhayla gördüğünü iddia etti. Bu arada, Hermione ve Neville, bahçıvan Argus Filch tarafından yakalandı ve hepsi gözaltı cezasına çarptırıldı. Yıl sonuna doğru Profesör Quirrell'in Lord Voldemort'a bağlı olduğu ve Felsefe Taşı'nı çalmaya çalışan kişi olduğu, ancak Harry, Ron ve Hermione tarafından durdurulduğu ortaya çıktı. Üçlünün cesareti ve Neville Longbottom'un kuralları çiğnedikleri için onlara karşı koyma cesareti nedeniyle, Gryffindor House Cup'ı kazandı.

FRED & GEORGE WEASLEY

Fred ve George Weasley, J. K. Rowling'in yazdığı Harry Potter kitap serisindeki kurgusal bir karakterlerdir. Fred ve George, Weasley ailesinin özdeş ikiz kardeşleridir. Ron ve Ginny'nin ağabeyleridirler, ayrıca Harry Potter'ın da arkadaşlarıdırlar. Dumbledore'un Ordusu'nun ilk üyeleridir, Hogwarts'tan mezun olduktan sonra Zümrüdüanka Yoldaşlığı'na katılırlar. Ayrıca, yaramaz şakaları satmak için mezuniyet sonrası açtıkları Diagon Yolu'ndaki Weasley Büyücü Şakaları'nın kurucularıdır. Kardeşler tek yumurta ikizleri James ve Oliver Phelps tarafından canlandırıldı.

PROFESÖR QUIRRELL

Quirinus Quirrell, Hogwarts'ta Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersinin ilk yıl öğretmenidir. Parlak bir zekaya sahip olan Quirrell kitaplar üzerinde oldukça iyiydi. Bir yıl izin alıp uygulamalar yapmaya başladı, tedirgin biri oldu. Kekelemeye başladı. Kara Orman'da vampirlerle karşılaştığı, o günden sonra eskisi gibi olamadığı söylenir. Kafasında mor bir sarık taşır. Derste sarımsak eksik olmaz. Herkes bunun Romanya'da karşılaştığı ve yakında geleceğinden korktuğu vampirle ilgili olduğunu düşünür. Kafasındaki sarığı kendisini sırnaşık bir zombiden kurtardığı için, Afrikalı bir prensin armağan ettiğini söyler. Fakat bu olayın gerçekliğine kimse inanmaz. Fred ve George Weasley bazen onun sarığının altında sarımsak taşıdığı ile ilgili şakalar yaparlar. Lord Voldemort'un yeni vücududur. Çünkü Voldemort'un yüzü başının arkasındadır. Voldemort bozguna uğradıktan sonra onun vücudunu bırakır ve Quirrell bıraktığı zaman hemen orada ölür.

 

- MEKANLAR

HOGWARTS CADILIK VE BÜYÜCÜLÜK OKULU

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu, İngiliz yazar J.K. Rowling tarafından kaleme alınan Harry Potter serisindeki cadılık ve büyücülük eğitimi veren kurgusal okul.

Kısa adıyla Hogwarts, İskoçya'da bulunur ve sihir aleminin prestijli okullarından biridir. 11. yüzyılda 1000'li yıllarda çağın en önemli 4 büyücüsü tarafından kurulmuştur. Dört okul binası da onların soyadlarını taşır: Godric Gryffindor, Helga Hufflepuff, Rowena Ravenclaw ve Salazar Slytherin.

Yedi yıllık eğitim sürecine başlayacak öğrencilerini on bir yaşından itibaren alır. Öğrenciler Hogwarts Express ile okula gelirler. Hogwarts, her yıl 1 Eylül'de açılmaktadır. Her yıl 1. sınıfların hangi binaya gideceklerini belirlemek için bir seçme yapılır. Bu seçim "Seçmen Şapka" tarafından yapılır.

Hogwarts kampüsünün en şatafatlı yapısını oluşturan Hogwarts Şatosu'nun tüm karmaşık oda ve geçitlerini bilen biri yoktur. Katların arasında bulunan merdivenlerin her cuma değişmesi bu hareketli şatonun tamamıyla öğrenilememesinin nedenlerinden biridir. Fakat Çapulcu Haritası işaretlenemez yerler dışında tüm Hogwarts'ı göstermektedir. Çapulcu Haritası; Aylak (Remus Lupin), Kılkuyruk (Peter Pettigrew), Patiayak (Sirius Black) ve Çatalak (James Potter) tarafından yapılmıştır. Okulun kurulduğu dönemle ilintili olarak 18. yy mimarisinden etkilenen okulun içi, ünlü büyücü ve cadıların heykelleri, portreleri ve yine büyü dünyasıyla ilgili birçok nesneyle süslenmiştir.

Hogwarts'ta, şatodan başka bu şatonun çevrelediği bir göl, bir Quidditch sahası ve Bitkibilim (Büyücülük dünyasında bitkileri inceleyen bir bilim dalı) derslikleri bulunur. Okul, öğrencilere yasak olan Yasak Orman ile çevrilidir.

Okulun Latince sloganı "Draco Dormiens Nunquam Titillandus"un Türkçe çevirisi "Uyuyan Bir Ejderhayı Asla Gıdıklama"dır.

Hogwarts yeni kurulduğu zamanlarda kurucular öğrencilerini kendileri seçerdi. Fakat Godric Gryffindor ve kurucular öldükten sonra bu işin ne kadar zor olacağını fark etmiş ve kendi şapkasını onların yerine bu işi yapması için büyülemiştir. Dört kurucu da şapkanın içine beyin koymuştur. Yeni okul yılının açılış töreninde seçme işlemi Seçmen Şapka tarafından yapılır ve şapka öğrencilerin seçimlerini dikkate alır.

Seçmen şapka Hogwarts'ın kuruluşundan itibaren, yeni öğrencileri, yetenek ve becerilerine göre bölümlere ayıran sihirli ve oldukça eski görünümlü bir şapkadır. Okulun dört kurucusunu temsilen, özellikleri farklı dört ana binası vardır;

Aslen Godric Gryffindor'a ait olan Seçmen şapka okulun ilk günü düzenlenen bir törende o yıla özel şarkısını okur ve yeni başlayan tüm öğrencilerin kafasına konulur. Şapkanın şarkısı her törende değişir. Zihnefend ile öğrencileri değerlendirdikten sonra ait oldukları binayı yüksek sesle söyler, bu değerlendirme yalnızca bir kez yapılır. Şapkanın kararını etkileyebilen tek kişi Harry Potter'dır, onun için Slytherin düşünülmesine rağmen onun isteğiyle Gryffindor'a yerleştirilmiştir. Ayrıca ikinci senesinde Harry Potter'a Sırlar odası canavarı Basilisk'i öldürecek olan Godric Griffindor'a ait kılıcı çıkartarak onu ölümden kurtarmıştır ve Neville Longbottom'ın Nagini'yi (Lord Voldemort'un yılanı ve aynı zamanda bir hortkuluk) öldürebilmesi de kılıcın şapkada belirmesiyle olmuştur.

DİAGON YOLU

Diagon yolu, Londra'da bulunan bir caddedir. Bu caddeye "Çatlak Kazan" denen ve Muggleların göremediği bir bardan ayrıca uçuş tozu ile girilmektedir. Büyücüler bu caddeden kişisel ihtiyaçlarını karşılamak için alışveriş yaparlar. Harry, her sene buraya alışveriş için gelmektedir. İçinde birçok dükkân bulunur. Bu dükkânlardan bazıları, Apothecary, Cauldron Shop, The Daily Prophet Office, Eeylops Owl Emporium, Florean Fortescue's Ice Cream Parlour, Flourish & Blotts,Gringotts Wizarding Bank, The Leaky Cauldron, Madam Malkin's Robes for All Occasions, Magical Menagerie,Ollivander's wand shop, Quality Quidditch Supplies, Weasleys' Wizard Wheezes ve Stalls'tır.

PRIVET DRIVE 4 NUMARA

Privet Drive 4 Numara, Harry'nin eniştesi Vernon Dursley ve teyzesi Petunia Dursley'nin yaşadığı evdir. Ayrıca kuzeni Dudley Dursley de burada yaşamaktadır. Little Whinging'de bulunur. Lily ve James Potter'ın evlenmesiyle birlikte kardeşiyle ilişkisini tamamen kesen Petunia, kocasıyla birlikte normal bir hayat yaşıyordur; ta ki Harry gelene kadar. 1981 yılında Rubeus Hagrid onu buraya bırakmış ve 11 yaşına gelince onu götürmüştür. Harry, 11 yaşına kadar bu evde, merdiven altındaki dolapta yaşamıştır. 11 yaşına gelince onu, Dudley'nin fazla eşyalarını koyduğu odaya taşımışlardır.

ÇATLAK KAZAN

Ünlü bir büyücü barıdır. Diagon Yolu'nun girişidir. Sahibi sonradan Hannah Abbott ve Neville Longbottom olmuştur. Harry, buraya zaman zaman uğramıştır.

GRINGOTTS BÜYÜCÜ BANKASI

Gringotts Diagon Yolu'nda bulunan bir bankadır. Bir büyücü bankası olan Gringotts cincüceler tarafından işletilip yönetilir. Hogwarts'tan sonra büyücü dünyasında en güvenli yer olarak geçer. Gringotts'da büyücülerin paraları; galleon, sickle, knut saklıdır. Gringotts'daki kasalar yerin altında özel tılsımlarla korunur. Bazı kasaların başında ejderhalar vardır. Ayrıca son kitapta Harry Bellatrix Lestrange'ın kasasına girerek Helga Hufflepuff'ın kupası'nı çalmıştır.

OLLIVANDER ASALARI

Dünyanın en ünlü asa yapımcılarından Ollivander'in dükkânıdır. Hogwarts öğrencilerinin hepsi asalarını buradan alırlar.

KING'S CROSS TREN İSTASYONU

King's Cross Tren İstasyonu (İngilizce: King's Cross railway station), Birleşik Krallık'ın başkenti Londra'da bulunan bir tren istasyonudur. İstasyon şehir merkezinin kuzeydoğusunda Camden semtinde yer almaktadır ve Birleşik Krallık'ın en yoğun tren istasyonlarından biridir.

King Cross, Harry Potter kitapları ve filmleri ile, özellikle kurgusal Platform 9¾ ile olan ilişkisi nedeniyle tanınır hale geldi.

 

- HOGWARTS BİNALARI

GRYFFİNDOR

Başkan: Biçim Değiştirme Profesörü ve Müdür Yardımcısı Minerva Mcgonagall

Kurucu: Godric Gryffindor

Arma: Kırmızı bir alanın üstünde altın sarısı bir aslan bulunur. (Bu nedenle Gryffindor’un rengi altın sarısı ve kırmızıdır.)

Hayalet: Sir Nicholas de Mimsy-Porpington (Neredeyse Kafasız Nick)

Özellikleri: Gryffindor’lar cesaretleriyle bilinirler ve oldukça çalışkanlardır.

Seçmen Şapka'nın Tanımı:

Seni Gryffindor'a yollarım belki, Zamanla olursun aslanın teki, Yiğittir Gryffindor'da kalan çocuklar, Hepsinin yüreği, mangal kadar.

Konumu: Gryffindor Kulesi’nin girişi yedinci kattadır. Giriş büyük bir pembe ipek elbise giymiş Şişman Kadın tablosunun arkasındadır. Eğer doğru parolayı biliyorsan ona söylersin, o da arkaya doğru açılarak yuvarlak girişi açığa çıkartır. Dinlenme odası rahat koltuklar, bir şömine ve birçok masa içerir. Şömine iletişim kurmak için dışarıyla bağlantılıdır fakat çok önemli bir olay olmadıkça Gryffindorlular aileleriyle iletişim kurmak için baykuş kullanırlar. Ayrıca salonda bulunan duyuru panosunda gerçekleşecek Hogsmeade gezileri, ikinci el kitap alım-satımları veya öğrencilerin bireysel Çikolata Kurbağası Kartları değişimleri veya benzeri değişimler yapılır.

Kuleye çıkan iki merdiven vardır. Erkekler merdiveni üzerinde yedi yatakhane bulunur. (Her yıl için.) Kızların merdiveni üzerinde de yedi yatakhane bulunmaktadır. (Her yıl için.)

Kızların merdivenlerinin üzerinde bir büyü vardır. Böylece eğer bir erkek onların merdivenlerinden yukarı çıkmaya çalışırsa birkaç adım sonra merdivenler düzleşir ve merdivenler kaydırak şeklini alır. Çıkan kişi de kayarak merdivenin başına döner.

Hogwarts: Bir Tarihe göre kurucular, kızların erkeklere göre daha güvenilir olduklarını düşünüyorlardı. Böylece kızların merdivenlerinde büyü varken erkeklerin merdivenlerinde bu büyü yok.

Her yatakhane dışarıya bakan pencereler içeren yuvarlak bir oda olup dört direkli yataklar içerir.

Godric Gryffindor Hogwarts'ı kuran 4 kuruculardan biridir. Godric Gryffindor bir safkandır. Godric, büyü yerine muggle(büyücü olmayanlar) silahları kullanmıştır. 4 yaşında üstünde Godric Gryffindor yazan bir kılıç ona hediye edilmiştir. Godric, büyücülük ile ilgilendiği zamanlarda "Biçim Değiştirme" ye özel bir yeteneği olduğunu keşfetti ve hayatının büyük kısmını Mısır'da en iyi biçim değiştiren kişilerin yanında geçirdi. Godric, Mısır'ı terk etmek üzereyken bir hırsız kılıcını çalmıştır. Hırsızlar kum üzerinde kaçarken önlerinde bir aslan belirmiş aslan hırsızları korkutmuştur. Aslan böylece Godric Gryffindor'u kurtarmıştır. Godric, aslana borçlu olduğunu hissederek bina amblemini aslan yapmıştır.

HUFFLEPUFF

Başkan: Profesör Pomona Sprout

Kurucu: Helga Hufflepuff

Arma: Sarı bir alanın üstünde siyah porsuk. (Bu nedenle Hufflepuff’ın renkleri kanarya sarısı ve gece siyahıdır. Ayrıca kurucu Helga Hufflepuff istediği zamanlar porsuğa dönüşebiliyordu.)

Hayalet: Şişman Keşiş

Seçmen Şapka’nın tanımı:

Belki de düşersin Hufflepuff’a, Haksızlığı hemen kaldırıp rafa, Adalet uğruna savaş verirsin, Her yere mutluluk götürmek için.

Konum: Giriş yapılan portreye erişebilmek için Giriş Salonu’ndaki ana merdivenlerin sağındaki kapıdan geçmek ve kilerdeki bir fıçıya Helga Hufflepuff ritmiyle vurmak gerekir. Kişi yanlış bir şey yaparsa fıçıda sirkeye boğulur. Her ne kadar İksir Sınıfı’yla aynı seviyede olsa da İksir Sınıfı’ndan olabildiğince farklıdır. Diğer Ortak Salonlarda görebildiğimiz gibi Hufflepuff Ortak Salonu da bina renkleriyle bezenmiştir. Gryffindor Kulesi’nde olduğu gibi Hufflepuff Ortak Salonu da sarı renkli askılarla donatılmıştır ve içeride birçok konforlu koltuk bulunmaktadır. Ortak Salon her daim güneşli gibidir, dairesel pencerelerle dolu ve seraların, yeşil çimlerin görüntüsünü yakalar. Birçok tünel de bulunmaktadır. Hufflepuff çalışkanlığa, disipline, sadakâte ve arkadaşlık ilişkilerine değer veren binadır. Ambleminde porsuk bulunurken, renkleri kanarya sarısı ve gece siyahıdır. Bu binanın başkanı herboloji öğretmeni Pomona Sprout, hayaleti ise Şişman Keşiş'tir. Hufflepuff'un kurucusu Helga Hufflepuff'tır.

RAVENCLAW

Başkan: Profesör Filius Flitwick

Kurucu: Rowena Ravenclaw

Arma: Gece mavisi bir alanın üstünde bronz bir kartal. (Bu yüzden Ravenclaw renkleri gece mavisi ve bronzdur.)

Hayalet: Helena Ravenclaw, (Gri Leydi)

Seçmen Şapka’nın tekerlemesi:

Ravenclaw kısmetin belki, Oradakilerin hiç çıkmaz sesi, Mantıktır onlarca önemli olan, Öyle kurtulurlar tüm sorunlardan.

Konum: Ravenclaw Kulesi Şato’nun batı tarafında konumlandırılmıştır. Giriş, beşinci katta, tepede sıkıca sarmalanmış bir merdivenden gidilen bir kapıdır. Kapıda hiç kol ve anahtar girişi yoktur, ama konuşan, bronz, kartal şeklinde bir kapı tokmağı vardır. Tokmak bir soru sorar, eğer doğru cevap verirsen, tokmak cevaptaki kişiyi över ve kapı sallanarak açılır. Ortak oda, diğer ortak odalar gibi binanın renkleriyle dekore edilmiştir. (mavi ve bronz ipek duvar asmaları ve yıldızlarla dekore edilmiş bir gece-mavisi halı). Ve duvarlar, zarif kemerli camlarla çevredeki dağların, Quidditch sahasının ve seraların mükemmel görüntüsünü görmeyi sağlar. Kitaplıklar, masalar ve sandalyeler ve girişin karşısında, yatakhanelere giden başka bir kapı vardır. Bu kapının yanında, Rowena Ravenclaw’ın diademini taktığı beyaz mermer heykel bulunur.

SLYTHERİN

Başkan: Horace Slughorn'un emekliye ayrılmasına kadar bina başkanlığındadır. Emekliye ayrılmasından sonra Severus Snape'ın müdürlük ve ilerki zamanda kaçısından sonra yeniden Horace Slughorn.

Kurucu: Salazar Slytherin.

Arma: Yeşil alanın üstünde gümüş bir yılan. (Bu yüzden Slytherin renkleri gümüş ve yeşildir.) Yılan, kurucunun çatalağız olmasını ifade eder.

Hayalet: Kanlı Baron

Konum: Slytherin ortak salonu alçak tavanlı, yeşil lambalar, sandalyeler ve her yerdeki kurukafalarla zindan gibi görünür. Gölün altına kurulmuştur.

Seçmen Şapkanın tanımı:

Düşersin belki de Slytherin’e sen, Bir başkadır sanki oraya giden, Amaçları için neler yapmazlar, Açıklasam bitmez sabaha kadar.

Slytherin hırsa, kurnazlığa, liderliğe, becerikliliğe, kural tanımamazlığa ve en önemlisi büyücülerin safkan olmasına önem verir. Ama safkan olmaları onlara ayrı bir avantaj sağlamaz. Sadece övünürler. Ambleminde yılanı kullanan bina, renk olarak da yeşil ve gümüşü benimsemiştir. Kurucusu ise Salazar Slytherin'dir. Severus Snape ve Horace Slughorn Slytherin'in eski başkanlarıyken, Kanlı Baron binanın hayaletidir. Öğrencilerinin neredeyse hepsi safkandır. Ama yarım kanlar ve çok nadiren muggle doğumlu büyücüler ve cadılar da alınmaktadır. Slytherin ortak salonu ve yatakhanesi, Hogwarts Gölü'nün altındaki bir zindanda yer almaktadır. Sert taşlardan yapılmış uzun ortak oda yer altındadır ve tavandan sarkan yeşilimsi ışıklarla aydınlanırlar. Odada çoğu şey siyah deridir ve pencereleri gölün derinliklerine bakar. Korkutucu heykellerle doludur. Öğrencileri gölün derinliklerine bakan pencerelerinden gölün dibindeki ilginç yaratıkları, dev balığı ve gemi enkazını görmekten haz alır. Öğrencileri yeşil ipek kumaşlar ile ve gümüş işlemeli süslü yatak örtüleri olan eski tip dört direkli yataklarında uyur.

Bu binada yetişen öğrencilerin hemen hemen hepsi karanlık büyülerle ilgilenir. Voldemort da Hogwarts'ta okuduğu sırada bu binaya seçilmiştir. Ayrıca efsanevi Merlin de bu binadandır.

 

- HOGWARTS DERSLERİ

BİÇİM DEĞİŞTİRME

Biçim değiştirme esasen bir nesnenin özelliklerini değiştirme sanatıdır. Dersin öğretmeni Profesör McGonagall olup, "Değiştirme Sihirleri" (bazı nesnelerin yalnızca bir parçasını değiştirmek, örneğin bir insana tavşan kulakları vermek); "Kaybolma Sihirleri" (bir nesneyi tamamen yok olmasını sağlamak) ve "Yanılsama Sihirleri" (boş havadan dışarı nesneler yaratmak) gibi konular dahil kuram tabanlı bir derstir. Cansız bir nesneyi canlı bir nesneye dönüştürmeyi mümkün kılar.

KARANLIK SANATLARA KARŞI SAVUNMA

Genellikle Karanlık sanatlar şeklinde kısaltılır. Bu ders diğer büyücüler tarafından yapılan büyüleri, tılsımları, lanetleri ve uğursuzlukları engellemeyi, Karanlık Sanatlara karşı koymayı, Karanlık yaratıklardan ve kötü büyülerden korunmayı sağlayan savunma yöntemlerini öğretir.

Dersin profesörü hep değişir. Voldemort iki kere bu dersin öğretmeni olmak istemiş, ama işi alamayınca derse uğursuzluk büyüsü koymuştur. (Profesör) Quirinus Quirrell [ Karanlık Lord Voldemort ile işbirliği yapmış ancak Harry Potter tarafından alt edilmiş (Harry'e dokunmasıyla kuma dönüşmüş) ], Gilderoy Lockhart (Hafıza büyüsünün geri tepmesiyle hafızası silinmiş), Remus John Lupin (Kurt adam olduğu anlaşılınca okuldan ayrılmış) ve Alastor Moody'in (Sahte Moody olduğu ve Voldemort'un geri dönmesinde payı olduğundan Ruh emici öpücüğüne maruz kalmış) başına gelenlerden sonra okul müdürü Albus Dumbledore derse yeni bir profesör bulmakta epey zorluk çekmiştir. Sihir Bakanlığı'ndan olan Dolores Umbridge ise ilk senesinin sonunda Yasak Orman'da at adam sürüsünün saldırısına uğrayarak dersin uğursuzluğu konusundaki bitmez tükenmek bilmeyen söylentileri körüklemiştir. 6.sınıfta İksir hocası Prof. Snape bu dersin sorumlusu olmuştur. Dumledore'un neden böyle bir karar aldığı son kitapta ortaya çıkmıştır. Bu Snape'in Zaferi şeklinde Melez Prens'te anlatılır. Snape'in Dumbledore'ı öldürmesinden sonra kaçması dersi yine başsız bırakmıştır.

7. Sınıfta ise bu derse Ölüm Yiyen Amycus Carrow girmektedir. Hogwarts Savaşı sırasında Voldemort ölünce ders üzerindeki uğursuzluk kalkmıştır.

ARİTMANSİ

Sadece birkaç öğrenci bu dersi alır. Neden derseniz, aritmansi çok sıkıcı ve karmaşık bir ders olarak okulda ün salmıştır. Genellikle zeki öğrenciler derse girip Profesör Vector'ün sıkıcı konuşmalarını dinlemeyi göze alırlar. Hermione de bunlardan biridir.

SİHİRLİ YARATIKLARIN BAKIMI

Dumbledore sihirli yaratıkların bakımı dersi için Hagrid'e görev vermiştir. Hagrid olmadığı zaman Profesör Grubbly-Plank bu işi yapar. Hagrid bütün sihirli yaratıkların zararsız ve mükemmel olduğu görüşündedir. Harry, Ron ve Hermione Hagrid'i kırmak istemedikleri için Hagrid'in bu düşüncesine katılırlar. Hogwarts bekçisi yaratıklara karşı büyük bir sevgi beslemektedir ve bu dersin profesörlüğünü almakta pek gecikmemiştir. Patlar Uçlu Kelekerler, Hipogrif ya da Testraller olsun, Hagrid yaratıkların özelliklerini sıkıcı sıkıcı anlatmak yerine genellikle uygulamalı olarak göstermeyi tercih eder.

KEHANET

Uçuk kaçık biri olan Profesör Trelawney tarafından Kuzey Kulesi'nde ve At Adam Firenze tarafından ilk kattaki mistik olarak tasarlanmış bir sınıfta öğretilen derstir. Bu derste sihirli kürelere, çay, kahve ve el fallarına bakarak gelecek hakkında kehanetler yapılır. Çoğu kişi tarafından gereksiz ve saçma bir ders olarak bilinse de günümüzde gerçek kehanetler vardır.

BİTKİBİLİM

Profesör Sprout'un seralarda yapılan dersidir. Asa kullanımı gerektirmese de derslerden kurtulup, sihirli bitkilerle uğraşmak bazı öğrencilerin hoşuna giden bir aktivitedir. Neville Longbottom bu derse karşı çok ilgili olmakla beraber, üstün yeteneğe sahiptir. Daha sonra bu dersin öğretmeni olur.

SİHİR TARİHİ

Hogwarts’taki tek hayalet öğretmen olan Profesör Binns tarafından öğretilir. Büyücü dünyasının, ünlü büyücü ve cadıların geçmişi anlatılır. Çok az öğrenci bu sıkıcı dersten zevk alır.

MUGGLE ARAŞTIRMALARI

Bu ders tamamen Muggle'larla ilgilidir. Büyücülere Muggle'ların yaşam tarzları ve alışkanlıkları hakkında bilgi verilir. Voldemort, görevinden istifa etmiş olduğu sanılan (kaybolduğu için böyle düşünülmüş olabilir) Muggle Bilimleri öğretmeni Charity Burbage'ı muggle yanlısı fikirleri yüzünden Avada Kedavra laneti ile Malfoyların malikanesinde öldürmüştür. Cansız bedenini de hortkuluk'u olan yılanı Nagini'ye akşam yemeği olarak sunmuştur. Draco Malfoy evinde olan bu olaydan çok etkilenmiştir.

İKSİRLER

Karışık olmasından ve yoğun çalışma gerektirmesinden dolayı çoğu kişi tarafından önemli bir ders olarak görülür. Profesör Snape de dersi pek kolay yapıyor sayılmaz. Öğrenciler Snape gelip onları eleştirene kadar masalarında oturur, kazanlarında malzemeleri karıştırıp, kaynatıp iksirler yapmaya çalışırlar. Ders Hogwarts binasının hapishane kısmında gösterilir. Melez Prens kitabından bu yana iksir öğretmenliğini Horace Slughorn üstlenmiştir.

ASTRONOMİ

Astronomi dersine Profesör Sinistra girer. Ders Hogwarts'ın en uzun kulesi olan astronomi kulesinde gerçekleşir. Öğrenciler astronomi dersinde gezegenleri ve yıldızları gözlemlerler. Ayrıca 6. filmin sonunda Dumbledore, Severus Snape tarafından Avada Kedavra laneti ile bu kuleden aşağı düşmüştür.

TILSIM

Tılsım karışık büyüleri, lanetleri, kapsayan bir derstir. Kısa boylu sevimli biri olan Profesör Filius Flitwick tarafından öğretilir. Öğrenciler objeleri uçurmak, çağırmak gibi şeyleri öğrenirler. Bu derste koruma büyüleri de öğretilir. Hatta Profesör Filius ve diğer Profesör ve öğrenciler 7. kitapta Hogwarts'ı korumak için şu büyüleri kullanmışlardır (protego maxima - fionta duri - repello inimigotum - cave inimicium - protego totalum).

UÇUŞ DERSLERİ

Uçuş Dersleri, öğrencilerin süpürgeleriyle uçmayı öğrendikleri derstir. Dersin öğretmeni olan Madam Hooch ayrıca Hogwarts'ta Quidditch hakemidir. Harry, ilk bölümde bu derste Malfoy, Neville'nin Hatırlatıcısını aldığı için Harry onu uçarak kovalamıştır. Malfoy'un attığı hatırlacıyı 15 metre pike yaparak yakalayan Harry'i gören Profesör McGonagall onu 1. sınıfta olmasına rağmen Gryffindor Quidditch takımına almıştır.

 

- HOGWARTS'IN GİZEMLERİ

GİZLİ GEÇİTLER

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük okulundaki bütün gizli geçitleri bilen kimse yoktur. Fred ve George öğrenciler arasında gizli geçitleri en iyi bilenlerdir. Merdivenlerin ve geçitlerin devamlı değişmesi kimsenin bilmemesinin bir nedenidir.

SIRLAR ODASI

Sırlar Odası, okulun kurucularından olan Salazar Slytherin'in, okulun en altında inşa ettiği bir çeşit gizli bölümdür, Mızmız Myrtle'ın tuvaletinden girilir ve çataldili konuşmak gerekir ama 7. kitapta gördüğümüz gibi çataldilinde "Açıl" kelimesinin söylenişini taklit etmek de işe yarar, Sırlar Odası'nda sadece Slytherin'in varisine itaat eden bir basilisk bulunmaktadır. Bu basiliskin gözlerine bakanlar ölür fakat 2. kitapta hiç ölüm olmamıştır çünkü herkes bir şekilde gözlerin yansımasını görmüştür. Colin kamerasından, Hermione ve Penelope Clearwater Hermione'nin aynasından, Mrs. Norris sudaki yansımadan görmüştür. Neredeyse Kafasız Nick zaten bir ölü bir daha ölemezdi. Nick'in içinden gözleri gören Justin Finch-Fletchey da bu nedenle ölmemiştir. 7. kitapta Ron, Harry'nin çataldili konuşmasını taklit ederek "Açıl " demiştir ve Sırlar Odasına girip birkaç tane basilisk dişi almışlardır. (Hortkulukları yok edebilen nadir şeylerden biri basilisk zehridir) ve o dişlerle, bir hortkuluk olan Hufflepuff'ın kupasını Hermione yok etmiştir.

İHTİYAÇ ODASI

Hogwarts'ta bulunan ve genç büyücülerin büyü adına tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri aletlerin bulunduğu oda. Hogwarts'ın 7. katındaki boşkafa Barnabas'ın ifritlere bale öğrettiği goblenin arkasındaki boş duvar ihtiyaç odasının girişidir. Hermione bu oda hakkında şunları söylemiştir: "Yalnızca büyücülerin gerçekten ihtiyaçları olduğunda ortaya çıkar." Dumbledore'un Ordusu olarak tüm büyücüler burada çalışmışlardır. Oda dışarıdan görünmezdir ve etrafı camlarla kaplıdır. Ginny Weasley burada çok güçlü bir büyücü olduğunu keşfetmiştir. Ayrıca öğrencilerin çoğunun patronus'u bu odada görülmüştür. Daha sonra Cho Chang'in ekibe dahil ettiği bir arkadaşı tarafından Dolores Umbridge'e odanın yerini söylemesi sonucu oda bulunmuştur ve D.O adı sebebiyle Albus Dumbledore suçlanmış ve Azkaban'a yollanması kararlaştırılmıştır. Ancak Dumbledore bundan anka kuşu sayesinde bir çeşit cisimlenmeyle kurtulmuştur. (Normalde Hogwarts arazisinde cisimlenme yapılamaz ancak müdürün ayrıcalığı vardır.) Daha sonra bu odada Draco Malfoy diğer eşi Borgin&Burkes'te bulunan Kaybolan Dolap'ı tamir ederek ölüm yiyenleri şatoya almıştır. Son kitapta ise bu oda okuldaki yeni düzene karşı olan öğrencilerin yaşam alanı haline gelmiştir. Neville odayı ilk keşfeden ve oraya yerleşen öğrencidir. Ayrıca Aberforth'un barından bu odaya bir geçit bulunur ve Harry, Ron ve Hermione oradan okula girerler. Harry hortkuluklardan biri olan Rowena Ravenclaw'ın tacını bu odada bulmuştur ve Crabbe'in yaptığı bir büyüyle oda yanmıştır, hortkulukları bile yok edebilen bu ateş tacı da yakmıştır. Bu yangın esnasında Harry, Draco Malfoy'un da hayatını kurtarmıştır. Bu sırada Draco Malfoy'un yakın arkadaşı(ölüm yiyenlerden birinin oğlu olan) Crabbe ölmüştür.

YASAK ORMAN

Hogwarts'ın batısında bulunan geniş ve karanlık bir ormandır. Sihirli Yaratıkların Bakımı dersi haricinde tüm öğrencilere yasaklanmıştır. Buraya izinsiz giren öğrenciler cezalandırılır. Bu ormanda at adamlar, troller, akromantulalar (Aragog), tek boynuzlu atlar ve testraller yaşar. 5. kitapta Hagrid'in üvey kardeşi Grawp da bu ormanda saklanmış ve bakılmıştır. Hogwarts' ın yanında, Hagrid'in kulübesinin yanındadır. İçinde kurtadamlar, vampirler, akromantulalar gibi çok tehlikeli yaratıklar yaşar. Yasak Orman, öğrencilere kesinlikle yasaktır. Çünkü orman sırlarla doludur ve çok iyi bilen birine bile tehlikeli olabilir. Aynı zamanda Ron'un babası Arthur Weasley'nin arabası ormana düşüp kaybolmuştur. 1. kitapta Harry, Malfoy ve Ron ile birlikte ceza olarak buraya gitmiştir. Bunun dışında 2. kitapta Aragog'u görmek için, 5. kitapta Grawp'u ziyaret etmek için ve 7. kitapta Voldemort ile yüzleşmek için oraya gitmiştir.

KARANLIK GÖL

Şatonun güney tarafında yer alan gölde çok sayıda sihirli yaratık yaşar. Hogwarts birinci sınıf öğrencileri okula ilk geldiklerinde kayıkla bu gölden geçerler. Gölde deniz halkı ve dev mürekkep balığı yaşar(deniz halkı dev mürekkep balığına düşmandır). Ayrıca Üçbüyücü Turnuvası'ndaki ikinci görev bu gölde yapılmıştır.

- QUİDDİTCH

QUIDDITCH NEDİR?

Quidditch, J. K. Rowling tarafından yazılan Harry Potter kitaplarındaki kurgusal bir spordur.

Quidditch, büyücüler tarafından oynanan bir takım oyunudur. Süpürge üstünde, uçarak oynanır. Amacı Quaffle denen topu üç çemberin birinden geçirmek ve ceviz büyüklüğünde olan Altın Snitch denen kanatlı topu yakalayarak maçı bitirmek olan bu sporda her takımda yedi oyuncu bulunur.

Takım Üyeleri

 • 3 Kovalayıcı: Kovalayıcının en önemli görevi Quaffle'ı üç çemberin birinin içinden geçirmektir.
 • 1 Tutucu: Kalecinin (tutucunun) görevi Quaffle'ın çemberlerden geçmesini engellemektir.
 • 2 Vurucu: Vurucunun görevi takımını Bludgerlardan korumak ve Bludger'ı rakibe atmaktır. Vurucular Bludger'lara vurmak için ellerinde beyzbol sopasına benzer sopalar taşırlar.
 • 1 Arayıcı: Arayıcının görevi Altın Snitch'i rakibinden önce yakalayarak oyunu bitirmektir.

Kullanılan Araçlar

3 çeşit top vardır. Bunlar:

 • 1 adet Quaffle: Kovalayıcı Quaffle'ı çemberden geçirmeye, tutucu ise tutmaya çalışır. Eğer kovalayıcı bu topu çemberden geçirirse takımına 10 puan kazandırır.
 • 2 adet Bludger: Bludger kendi iradesi olan bir toptur. Amacı elinden geldiğince fazla oyuncuyu süpürgesinden düşürmektir.
 • 1 adet Altın Snitch: Bir arayıcı tarafından yakalandığı zaman maçı bitiren Snitch, kendisini yakalayan arayıcının takımına 150 puan kazandırır. Snitch yakalanamazsa maç sonsuza kadar devam edebilir ve aylar süren Quidditch maçları olduğu bilinmektedir. Snitch bulunmadan önce bu top yerine sinicit adı verilen sarı renkli küçük bir kuş kullanılırdı. Maçlarda bu kuşlar ölebiliyordu ve Sihir Bakanlığı bu nedenle Quidditch maçlarında sinicit kullanımını yasakladı.

Hogwarts'ta 4 takım vardır. Bu takımlar Hogwarts Okulu'nda bulunan dört binanın isimlerini almıştır. Quidditch büyücüler dünyasınca sevilen bir spordur ve dört yılda bir dünya kupası düzenlenir. Profesyonel Quidditch takımlarından bazıları şunlardır: Holyhead Harpileri,Wington Wanderers,Chudley Cannons, Appleberry Arrows, Turshill Turnadows, Chudley Cannons. Chudley Cannons bir zamanlar ligin en iyi takımı olmasına rağmen uzun süre şampiyon olmayınca marşlarını değiştirmek zorunda kalmışlardır.

SNITCH

Modern Quidditch, Quidditch tarihinde ilk olarak bir kuş olan altın snitchle oynanmıştır. Ancak daha sonraları kuşun nesli tükenmeye yaklaştığı için kanatlı altın snitch bulunmuştur. Snitch, arayıcı onu yakalayana kadar sahanın etrafında durmadan hareket eder ve çok hızlıdır.Bir ceviz büyüklüğündedir. Snitchi yakalamak takıma 150 puan kazandırır ve oyun snitch yakalandığında biter.

Ayrıca Albus Dumbledore Ölüm Yadigârları'nda Harry Potter'a Felsefe Taşı romanında yakaladığı Snitch'in içine Dirilme Taşı'nı koymuştur.

Çağlar Boyu Quidditch'te belirtildiği gibi, Altın Snitch'in 150 puan değerinde olmasının 1269'daki bir maça dayanır. O tarihte Büyüceşura Başbüyücüsü olan Barberus Bragge, o zamanlar popüler olan Sinicit avlama sporuna ithafen, maça kafeste bir Sinicit kuşu getirir ve onu saldıktan sonra, kuşu yakalayan oyuncuya 150 Galleon ödül vereceğini söyler.

ATEŞOKU

Ateşoku, Harry Potter'ın 3. bölümünde (Harry Potter ve Azkaban Tutsağı) sonradan vaftiz babası olacak olan Sirius Black'ten aldığı, Dünya genelinde kullanılan, Nimbus 2000 ve Nimbus 2001 süpürgelerinden yapı ve hız olarak çok daha iyi bir süpürgedir.

Harry'nin 3. yılında ilk süpürgesi Nimbus 2000, Harry Ruh Emicilerle savaşırken düşüp parçalanmıştır. Harry bunu yaşadıktan sonra gelen gizemli bir pakette Ateşoku'nu görür. Bunu hemen Ron Weasley'e anlatır. Ron, Hermione ile birlikteyken Hermione'ye söyler. Hermione de bu gizemli Ateşoku'nu hemen Profesör McGonagall'a anlatır. McGonagall, okuldaki diğer profesörlerle birlikte Ateşoku'nda karanlık büyü olup olmadığını kontrol etmek isterler. Bu yüzden Ateşoku'nu parçalayacaklardır. Bu haber Harry ve Ron'a ulaşınca Hermione gerekçesini Ateşoku'nu Sirius Black'in gönderdiğini düşündüğünü söyler. Bu durum, Hermione'nin Ron ve Harry ile arasının açılmasına neden olur.

Bir süre sonra Ateşoku'ndan haber gelince Profesör McGonagall, Ateşoku'nda hiçbir karanlık büyü olmadığını söyler. Süpürgesine yeniden kavuşan Harry, yeni Ateşoku'yla birlikte Quidditch maçına gider ve kazanır. Gryffindor Charlie Weasley'in mezun oluşundan sonra ilk defa Quidditch Kupası'nın sahibi olur.

QUIDDITCH VE HARRY POTTER

Harry Potter Hogwarts'daki ilk uçuş dersinde Profesör Minerva McGonagall tarafından keşfedilen çok başarılı bir Quidditch oyuncusudur. Quidditch süpürgeler üzerinde oynanan bir spordur. Her bir takımda 7 oyuncu bulunur ve bunların birisi tutucu, ikisi vurucu, üçü kovalayıcı ve biri de arayıcıdır. Kovalayıcılar Quaffle denen futbol topu büyüklüğündeki kırmızı topu birbirlerine paslar atarak karşı takımın kalesi sayılan 17 metre yükseklikteki üç çemberden geçirmeye çalışırlar. Eğer top çemberden geçerse Quaffle'ı yollayan kovalayıcının takımı 10 puan kazanır. Tutucu çemberleri korur. Bludger, kendi kendine hareket eden ve oyuncuları süpürgelerinden düşürmeye çalışan azgın, yaramaz, oyun bozucu toplardır. İki tanedirler. Vurucular'ın görevi Bludger'ları takımdan uzak tutmak ve karşı takımın oyuncalarına yönlendirmektir. Son olarak Snitch denen ceviz büyüklüğündeki altından yapılan uçucu-kaçıcı muhteşem top vardır. Snitch oyunu bitiren ve takıma ekstra 150 puan kazandıran toptur. Snitch yakalanmadığı takdirde oyun uzar gider. Bir Quidditch maçının 90 günden daha fazla sürdüğü bilinmektedir. Lakin bu topun yakalanma süresine bağlı olarak maçın süresi de anormal derecede kısalabilir. Mesela bir Quidditch maçında Snitch üç buçuk saniyede yakalanmış ve maç 150-0 bitmiştir.

Harry Gryffindor Quidditch takımının Arayıcısıdır. 1, 2 ve 3. sınıfın başlarında Nimbus 2000 adlı kaliteli bir süpürgeyle oynamış ve hiç maç kaybetmemişken, üçüncü sınıfın açılış maçında maça Ruh Emicilerin gelmesiyle süpürgesinden düşmüş ve Nimbus 2000'i de okuldaki vahşi ağaç Şamarcı Söğüt'e uçmuştur. Bunun sonucunda Nimbus 2000 parçalara ayrılmıştır. Harry başka bir süpürge siparişi verecekken vaftiz babası Sirius'dan dünyanın en iyi süpürgesi Ateşoku gelir.Hogwarts'daki 6.yılında Gryffindor Quidditch takım kaptanlığına seçilir.Okuldaki 3, 5, ve 6. yıllarında Quidditch Kupası'nı Gryffindor almıştır.Ayrıca Harry'nin babasıda Gryffindor takımında oynamıştır.

- HARRY POTTER TÜM BÜYÜLERİN LİSTESİ

 • Accio: büyücünün büyüyü söylemesinden sonra istediği nesnenin adını söylemesiyle istediği nesne, üst düzey bir büyü olmadığı sürece yanına gelir.
 • Aguamenti: Asadan su çıkarma büyüsüdür. Harry Potter 6. filmde bu büyüyü kullanarak Albus Dumbledore su içirmiştir.
 • Alarte Ascendare: Gösterilen nesneyi fırlatma büyüsüdür.
 • Alazla: Bir yeri işaretlemek için kullanılan büyüdür.
 • Alohomora: Kilit açma büyüsüdür.
 • Aklapakla: Pis bir bölgeyi temizlemeye yarayan büyüdür.
 • Anapneo: Boğazına bir şey kaçan birini kurtarma büyüsüdür.
 • Anteoculatia: Hedefin saçlarını boynuza dönüştüren büyü.
 • Antonin Dolohov'un Büyüsü: Sadece Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı kitabında sesi kısık olan Antonin Dolohov tarafından yapıldığından büyünün gerçek adı bilinmemektedir. Bu büyüde asa bir tür kesme işareti yapar ve mor bir alev huzmesi çıkar. İç organlarda büyük hasara neden olurken dışta bir şey görünmez.
 • Aparecium: Görünmez mürekkebi görünür hale getiren büyüdür.
 • Appariction:Duman biçimine girip hareket etmeye yarayan büyüdür.
 • Apulosayoni: Mürekkep, parşömen ve tüy kalemi büyüler. Kişinin söyledikleri kendiliğinden parşömene yazılır.
 • Aqua Erecto: Kaynar su püskürtme büyüsüdür.
 • Arania Exumai: Dev örümcekleri bayıltan büyüdür.
 • Aresto Momentum: Momentumu yani hızı azaltır, eğer biri yüksek bir yerden düşerken uygulanırsa düşüşü yavaşlar ve yarasız bir iniş yapar. Dumbledore, Harry'nin 3. yılındaki Quidditch maçında Ruh Emiciler nedeniyle süpürgesinden düştüğünde yapmıştı. Aynı şekilde Hermione bunu Bellatrix'in kasasına giderken araçtan düştükleri bölümde yapmıştır.
 • Ascendio: Kişiyi yükseğe sıçratan büyüdür.
 • Avada Kedavra:En güçlü büyüdür.Kişiyi doğrudan öldüren tek lanettir ve karşı büyüsü yoktur. Uygulanması yasak olan ve cezası çok ağır olan 3 Affedilmez Lanetten biri olmakla birlikte bu lanetten sağ çıkabilen tek kişi Harry Potter'dır. Bu laneti en çok Lord Voldemort ve Ölüm Yiyenler kullanır. Sihir, isabet ettiği kişiyi öldürmesiyle ünlüdür. Yapıldığında yeşil bir ışık çakar ve göğü yararcasına gelen devasa bir şeyin hışırtısı duyulur. Bu lanetin isabet ettiği kişi tek bir iz veya işaret bırakmadan ve daha yere düşmeden ölür. Hiçbir kalkan büyüsü onu durduramaz. Ayrıca son kitapta adı geçen Mürver Asa ile yapılırsa çok daha tehlikeli olur. Bu lanetten sağ olarak kurtulmuş tek kişi, Lord Voldemort'un saldırısında anne ve baba bu lanetle ölürken, annesinin fedakarlığı sonucu hayatta kalmış olan Harry Potter'dır. Hayatta kalmış olmasına rağmen, alnında büyü sonucu oluşmuş şimşek biçiminde bir yara izi taşımaktadır. 2. Büyücü Savaşı'nın sonunda Lord Voldemort Harry'yi öldürmek için bu laneti uygulamış, ancak asası laneti Harry'ye uygulamayı reddedince lanet ters tepmiş ve Harry'nin Expelliarmus Büyüsü sayesinde kendi lanetinin hedefi olarak ölmüştür. Lanet çarptığı kişiyi o anda öldürür, eğer lanet isabet etmediyse ve başka bir cisme çarptıysa o cismi patlatır ya da yok eder. Kelime popüler sihir sözcüğü Abrakadabra ile alakalıdır, Orjini Aramiceden gelen avhadda kedhavhra "Bu kelime gibi kaybol" demektir. Avada Kedavra kelimesindeki Kedavra kadavradan gelmektedir ve büyünün anlamı kadavraya (ceset) çevir'dir.
 • Avifors: Küçük objeleri kuşa çeviren büyü.
 • Avis: Asadan kuşlar çıkmasını sağlayan büyüdür. Oppugno büyüsü ile birleştiğinde tehlikeli olabilir.
 • Avises Avifors Avilers: Savaş içinde gücü %45 azaltır.
 • Abiyoleyy: Yaratığı iyileştirir.
 • Bombarda: Bir patlamaya neden olan büyüdür. Hermione Granger Harry Potter ile Sirius Black'i kurtarmak için kullanmıştır
 • Bombarda Maxima: Güçlü ve yıkıcı bir patlamaya sebep olan büyüdür. Profesör Dolores Umbridge, Dumbledore'un Ordusu'nun çalıştığı yeri yâni ihtiyaç odasını bulmak için bu büyüyü kullanmıştır.
 • Brachiabindo: Efsunlanan kişinin uvzunu iple sıkıca bağlamaya yarayan büyü. Harry Potter ve Lanetli Çocuk'da geçer.
 • Brackium Emendo: Kişinin kolunu düzeltir ama çok dikkat gerektirir. Eğer konsantre olmadan yapılırsa kişinin kemikleri tamamen yok olabilir veya daha büyük arızalara yol açabilir.
 • Bualero Porta: Büyüyü yapan kişinin vücudu esner ve uzamaya başlar.
 • Bubbles: Asanın ucundan baloncuklar çıkartan büyüdür.
 • Calvorios: Kurbanı kel bırakan lanet.
 • Cantis:Kurbana şarkı söyleten lanet.
 • Carpe Portus: Asanın hedef aldığı yere ışınlanma büyüsüdür.
 • Carpe Retractum: Cansız varlıkları çekmeye yarayan büyüdür.
 • Cave Inmicium: Bir tür koruma büyüsüdür.
 • Cendravero: Patlamalar yapan mavi ateş topları atan bir büyüdür.
 • Cistem Aperio: Bir kutu, sandık gibi nesneleri açmak için kullanılır.
 • Colloportus: Odayı mühürleyen büyüdür. Mühürlendikten sonra dışarıdan Alohomora ile açılmaz, içeriden ise açılabilir.
 • Colloshoo: Hedefin ayakkabılarını bir çeşit yapıştırıcı ektoplazma ile yere yapıştırır.
 • Colovaria: Herhangi bir şeyin rengini değiştirmeye yarayan büyüdür.
 • Confundo: Büyünün yapıldığı kişinin kafasını karıştırır. Yapılan kişiye hiç olmamış bir şeyi olmuş gibi gösterebilir.
 • Confundus: Bir tür şaşırtma büyüsüdür.
 • Confringo: Değdiği her şeyi alevler içinde patlatan büyüdür.
 • Conjunctivitis: Bu göze hedef alındığında görüşü bozar. Ejderha ve devlerde göze hedef alındığında canavarları mağlup edebilir. Aynı zamanda dev örümceklerin de karın boşluğundan vurulması neticesinde örümceği bayıltır.
 • Cruciatus laneti: Bir insan üzerinde kullanan büyücü ömür boyu Azkaban'da kalma cezası alır. Cruciatus laneti işkence lanetidir. Lanetlenen kişi sağa, sola yuvarlanmaya, kasılmaya başlar. Kemikleri tutulmuş gibi olur, gözleri yuvalarında döner ve insan sona ermesi için ölmeyi bile ister hale gelir. Korkunç acılar çeker. Uygulanması yasak olan ve cezası çok ağır olan 3 Affedilmez Lanetten birisidir. Yapan kişi Azkaban'da ömür boyu hapse girer. Harry Potter Ve Ölüm Yadigarları kitabında bir Ölüm Yiyen'in Minerva McGonagall'a tükürmesi üzerine Harry tarafından o Ölüm Yiyen'e uygulanmıştır. İnsanları acıdan çıldırtır. Bedenin her yerine iğneler batıyormuş gibi korkunç acılar çeker. Ayrıca kitapta da geçtiği gibi bu laneti yapabilmek için gerçekten hissetmek, o lanetin yapılacağı kişiye acı çektirmek istenmesi gerekir. 4. Kitapta Barty Crouch Jr.'nın İmperius lanetinin etkisinde olan Viktor Krum bu laneti Cedric Diggory'ye karşı kullanır. 4. Kitapta Voldemort bu laneti mezarlıkta Harry'ye karşı kullanır. 5. Kitapta Voldemort bu büyüyü Harry'nin aklına soktuğu sahte anıda Sirius Black'e kullanır. Yani aslında kullanmamıştır, sadece Harry'yi kandırma amaçlıdır. 5. Kitapta Bellatrix Lestrange bu laneti Esrar Dairesinde Neville Longbottom'a yapmıştır. Yıllar önce de Neville Longbottom'un anne ve babasına Belatrix Lestrange tarafından akıllarını yitirene kadar uygulanmıştır. 5. Kitapta Harry bu büyüyü Bellatrix Lestrange Sirius Black'i öldürdükten sonra Bellatrix'e karşı kullanmıştır. Ancak bu lanet Bellatrix'i sadece düşürmeye yetmiştir. Hatta bu olaydan sonra Bellatrix "Bu büyüyü yapmak için hissetmen gerek" demiştir. 7. Kitapta tamamen bir kanıt veya detaylı anlatım olmamasına rağmen bakanlık düşmeden önce Voldemort veya herhangi bir ölüm yiyen bu laneti Harry'nin yerini öğrenmek için, bakanlık düşmeden önceki Sihir Bakanı Rufus Scrimgeour'a kullanıldığı gibi bir iddia olduğu Arthur Weasley tarafından söylenmiştir. 7. Kitapta Voldemort bu laneti Mr. Ollivander'a karşı kullanmıştır. 7. Kitapta Bellatrix Lestrange bu laneti Hermione Granger'ı sorgularken Hermione'ye karşı kullanmıştır. 7. Kitapta Harry bu laneti Amycus Carrow'a karşı kullanmıştır. Burada Bellatrix'in sözünün gerçekten doğru olduğunu bu büyüyü yapmak için gerçekten hissetmek gerektiğini söylemiştir. Harry'nin böyle sinirlenmesinin nedeni ise Amycus'un Profesör Mcgonagall'ın yüzüne tükürmesidir.
 • Defodio: Hedeflenen yerde çukur oluşturur.
 • Deletrius: Asadan büyü silme büyüsü.
 • Densaugeo: Kişinin öndeki iki dişinin çok hızlı bir şekilde büyümesine sebep olur.
 • Depulso: Eşyaları itme büyüsü.
 • Diffindo: Herhangi bir eşyada yarık oluşturarak yırtılıp açılmasına sebep olan büyü.
 • Distimi: Her şeyin içinden geçmeye yarayan büyüdür.
 • Diminuendo: Hedefi küçültür.
 • Dilkilit: Bu büyü yapılan kişinin dilini damağına yapıştırır.
 • Dilkilit Kompiyano: Dilkilit büyüsünün daha güçlüsüdür bu büyü yapılan kişinin dilini yok eder.
 • Draconifors: Heykelleri canlı ejderhalara dönüştürür.
 • Ducklifors: Karşıdaki yaratığı ördeğe çeviren büyüdür.
 • Duro: Cisimleri taşa çeviren büyü.
 • Duxenpillia: Bir tür koruma büyülerini kıran büyüdür. Salvio Hexia, Protego tatalum, Repello Muggletum, Muffliato, Absorge Protegum vbye benzer bütün büyüleri kırar ve bu bölgeye bir daha asla koruma büyüleri yapılamaz. Hayalbozan büyüsüdür sadece mürver asayla yapılır. Yanlış yapılırsa ve kurallara uyulmazsa kişiyi öldürür.
 • Descendio: Zebani ateşi büyüsüdür. Zebani ateşi hortkuluk yok etmeye de yarar.
 • Dissendium: Kambur cadı heykelindeki gizli kapıyı açan büyü.
 • Engorgio: Herhangi bir şeyi çok büyük boyutlara çıkarır.
 • Ennervate: Sersemlet büyüsünden kurtaran 2. büyü.
 • Entomorphis: Kurbanı kısa bir süreliğine bir böceğe dönüştürür.
 • Episkey: Küçük yaraları iyileştirmeye yarayan büyüdür.Büyük yaralarda işe yaramaz.
 • Epoximise: Bir nesneyi başka bir nesneye yapıştıran büyü.
 • Erecto: Asa ile zahmetsizce ve hızlıca çadır kurmak için kullanılır.
 • Evanesco: Buharlaştırıp yok etme büyüsü.
 • Everte Statum: Düşmana havada taklalar attıran büyü.
 • Expecto Patronum: Ruh Emicilere karşı kalkan yaratır. Büyünün işe yaraması için çok mutlu olduğu bir anıya odaklanılması ve büyünün kalkması istenene kadar dikkatin büyüden uzaklaşmaması gerekir. Bu sayede Ruh Emici mutluluklarınızla değil kalkanınızla beslenir. Güçlü bir Patronus Ruh Emiciyi def edebilir.
 • Expelliarmus: Düello büyülerinden biridir. Büyü, bordoya kaçık kırmızı ve şimşeğimsi bir ışık huzmesi çıkarır ve yapıldığı kişiyi silahsızlandırmaya yöneliktir. Genellikle, karşıdaki kişinin asasını elinden fırlatmaya yarar. Fakat, yeterli kuvvet uygulanırsa, kişiyi geri itip düşürebilir de. Ve, zamanlı yapılırsa, karşı taraftan gelmekte olan bir büyüyü geri püskürtmeye de yarayabilir. Ayrıca kalbe isabet ettiği zaman öldürücü kuvveti vardır. Düşmanı silahsız bırakır. Harry Potter,Lord Voldemort'u bu büyüyle yenmiştir.
 • Expulso: Nesneleri parçalayan büyüdür.
 • Extinguish: Ateş söndürme büyüsü.
 • Ferula: Havadan sargı bezi yaratıp sargı bezini uygulanan yere saran büyüdür.
 • Fianto Duri: Güçlü bir koruma büyüsüdür. Genellikle Protego Maxima ile birlikte kullanılır. Asadan mavi ve beyaz şeritler çıkartarak efsunlu bir bariyer yaratır.
 • Fidelius: Gizleme büyüsüdür. Çok güçlü bir büyüdür. Fidelius büyüsü yapılan kişi büyüyü uygulayan kişinin sır tutucusu olur ve sır tutucusu söylemezse hiç kimse sırrı öğrenemez.
 • Finstra: Duvar veya camda açıklık meydana getirir.
 • Finite Incantatem: Bir büyünün ya da lanetin etkisinden kaldıran büyü. Büyüden hemen sonra kullanılmazsa işe yaramaz ya da büyük lanetler de ve 3 Affedilmez Lanet'te işe yaramaz.
 • Flagrante: Eşyaların veya cisimlerin üzerine yerleştirilerek onlara uğursuz ve can yakıcı bir alev etkisi verir.
 • Flipendo: Bu büyü büyülü nesneleri ve büyülü yaratıkları devirmede, ayrıca özel olarak işaretli nesneleri hareket ettirmede kullanılır.
 • Flipendo Duo: Flipendo büyüsünün daha güçlü versiyonu.
 • Flipendo Trio: Flipendo Duo büyüsünün daha güçlü versiyonu.
 • Fumos: Koyu gri renkli bir duman oluşturur.
 • Furnunculus: Yapılan kişinin yüzünde büyük çıbanlar çıkmasını sağlayan bir lanettir.
 • Geminio: Nesnelere yapılarak birisi dokunduğunda o nesneyi aynı lanetle beraber bir kopyasını çıkaran lanettir.
 • Glacius: Asanın ucundan küçük çapta dondurucu bir soğuk çıkarır. Sıvıları dondurmaya yarar.
 • Glisseo: Pürüzlü veya sert yüzeyleri pürüzsüzleştirip kayganlaştırır.
 • Harmonia Nectere Passus: Kaybolan dolapları tamir etmeye yarayan zor bir büyüdür.
 • Herbifors: Düşmandan bitkilerin filizlenmesini sağlayan bir büyüdür.
 • Herbivicus: Bitkileri hızlıca büyütme büyüsü.
 • Homenum Revelio: Ses dinlemeye yarayan büyüdür. Herhangi bir yerde casus olup olmadığını anlamak için iyi bir büyüdür.
 • Hortkuluk: Tam anlamıyla bir büyü değildir yapan kişi güçlü bir lanetle birini öldürüp ruhunun bir parçasını bir eşyaya konmasına yarayan bir büyüdür yapan kişi Hortkulukları yok edilmeden ölmez ve ruh vücuttan ayrıldığında vücutta deformasyona uğrar. Karanlık bir büyüdür ve 2'den fazla Hortkuluk yapabilen tek kişi Tom Marvolo Riddle yani Voldemort'tur.
 • Hover: Çeşitli cisimleri havada hareketlendirip uçurur.
 • Homorphus: Hortkuluk olan nesneleri saklar ve yerini size gösterir.
 • Immobulus: Hedefi donuklaştırır ve hareketsiz kılar.
 • Impedimenta: Engelleme büyüsüdür. Hedefteki kişi büyünün etkisi geçene kadar yer sanki bağlanmış gibi sabitlenir.
 • Imperius Laneti: Uygulanması Sihir Bakanlığı tarafından yasak olan 3 Affedilmez Lanet'ten biridir. Bu laneti yapan büyücü, ömür boyu Azkaban'da tutsak kalır. Lanet hedefin beyninde bir tür morfin etkisi yaratarak hedefin muhakeme yetisini dondurur ve sadece laneti yapanın komutlarının uygulanmasını sağlar. Uzun süre aynı kişiye uygulanırsa kurban lanete karşı direnç geliştirir ve büyünün etkisi kaybolur.
 • Impervius: Herhangi bir şeyin suyu savmasına yarayan büyü.
 • Impractra: Çok tehlikeli bir lanettir. Engellemesi ise çok zordur. Kişinin iç organlarına büyük hasar verir ve vücutta büyük ve keskin bir iz bırakır. Aynı asa türünden olan kişiler bu büyüyü birbirlerine uygularlarsa büyü geri teper.
 • Inanimatus Conjurus: Cansız bir nesneyi efsunlar.
 • Incarcerous: Kalın ipler yaratarak birisini bağlamayı veya boğmayı sağlayan büyü.
 • Incendio: Asanın hedefini alevler içinde bırakır.
 • Inflatus: Kişiyi balon gibi şişirmeye yarar.
 • Inferedem Secrum: Hedefi alevler içinde yakar ve eritip öldürür. Bu büyünün tek karşı- büyüsü Secruam Blastgom büyüsüdür.
 • Kelpi Protectum: Kelpi canavarının sakinleştirilmesi için kullanılır.
 • Kurkarananazyum: Düzenbazlık Yasasını bozan büyücüler bu büyü tarafından lanetlenir. Sakarlaşırlar, büyüleri ters teper, çoğu şeyi unuturlar, buharlaşamazlar ve süpürgeyi kullanamazlar.
 • Lacarnum Inflamarae: Asadan alevler çıkararak yakmaya yarayan büyü.
 • Langlock: Dilkilit laneti gibidir ama daha az tehlikelidir. Hedefin dilini yapıştırır. Bulucusu Severus Snape'dir.
 • Lapifors: Karşıdaki yaratığı tavşana dönüştürmeye yarayan yaratığın gücüne göre zorlaşan bir büyüdür.
 • Lapiforse Totalcolor: Renkleri değiştirir.
 • Levicorpus: Düşmanı görünmez bir iple havaya asar.
 • Liberacorpus: Levicorpus Büyüsü'nü tersine döndüren büyüdür.
 • Locomotor: Söylenen cismi veya cisimleri hareket ettirmeye yarar.
 • Locomotor Mortis: Bacakları kilitleyen büyü.
 • Locomotor Wibbly: Hedefin bacaklarının hareket etmemesini sağlayan büyü.
 • Lumos: Asadan bir ışık hüzmesi saçarak aydınlatma büyüsü. Lumos, Harry Potter dünyasındaki temel büyülerden biridir. Asanın ucundan, bir meşaleymiş gibi, bir ışık huzmesi çıkmasını sağlar. Lumos büyüsüyle ışık saçan bir asa ile aynı zamanda başka büyüler de yapılabilir. Karşı büyüsü olan Nox ile ışık söndürülebilir. Lumos kelimesi, Latince ışık anlamına gelen lumen kelimesinden gelmektedir. Büyü, ilk kez, Harry Potter ve Sırlar Odası'nda görülmüştür ve sonraki serilerde de kullanılmaya devam etmiştir.
 • Lumos Maxima: Yüksek bir ışık çakmasını sağlayan büyü. Albus Dumbledore mağarada hortkuluk ararken bu büyüyü kullandı ayrıca Harry Potter Azkaban Tutsağı filminin başında yorganın altında kullanmıştı.
 • Lumos Solem: Asadan güneş ışığı kadar parlak ve güçlü bir ışık yayar.
 • Legilimens: Zihni kontrol eden büyü
 • Magicus Extremos: İki ya da daha fazla büyücünün güçlerini birleştirerek onları daha güçlü yapar.
 • Magicum Penetrum: Üzerinde kullanılan büyücünün diğer büyülere karşı dayanıklılığını düşürür.
 • Melofors: Karşısındaki yaratığın kafasına balkabağı koyar.
 • Meteolojinx Recanto: Bulunulan ortamın hava olaylarını değiştiren bir büyüdür.
 • Mimblewimble: Kişinin bir süre büyü yapmasını engelleyen büyüdür.
 • Mobiliarbus: Ağaçları yerden yükselten büyü.
 • Mobilicorpus: Nesneleri veya direnç gösteren canlıları yerden yükseltmeye yarayan büyüdür.
 • Morsmordre: Karanlık lordun işaretini çıkartır.
 • Muffliato: Büyünün hedefindeki kişi veya kişilerin kulaklarını çınlatan lanettir.
 • Mugala Toreteum: Muggleların büyülü yaratıkları (örk. Ruh emici) görmesini sağlar.
 • Multicorfors: Kıyafetin rengini değiştirir.
 • Molliore:Yastıklama büyüsüdür, Harry Potter Ve Lanetli Çocuk Kitabında Scorpius Malfoy ve Albus Potter Hogwarts Expresinden atlarken kullanır.
 • Nox: Lumos"Maxima, Solem" etkisindeki ışığı söndürür. (bazı kaynaklarda Nox Maxima ve Nox Solem yazılır, tamamen yanlıştır ve nox Lumos Maxima ve Lumos Solem'i söndürebilir)
 • Nebulus: Asanın ucundan sis çıkarır.
 • Obliviate: Kişinin hafızasını değiştiren veya silen büyüdür. Gilderoy Lockhart cadılar ve büyücülerin maceralarını dinledikten sonra onlara bu maceraları unutturarak bu maceralar kendininmiş gibi göstermek için kullandığı büyüdür. Serinin ikinci kitabı "Sırlar Odası"nda bu büyüyü sırrını öğrenen Harry Potter ve Ron Weasley'e karşı kullanmaya kalkmış ancak kullandığı asa Ron'un kırık asası olduğu için büyüsü ters tepmiş ve hafızasını kaybetmiştir.
 • Obscuro: Hedefin gözlerini bağlamaya yarayan büyü.
 • Oculus Reparo: Kırık eşyaları tamir etmeye yarayan büyüdür ve sadece küçük eşyalarda işe yarar, yapımı kolaydır.
 • Oppugno: Bu büyüyle efsunlanan hayvanlar istenen kişiye saldırabilir.
 • Orbis: Hedefi zeminin içine çeker.
 • Orchideous: Büyüyü yapan asanın hedeflediği yerde bir buket çiçek yaratır.
 • Pack: Eşyaları bavula yerleştiren büyüdür.
 • Partis Temporus: Asanın hedeflendiği yerde geçici bir boşluk yaratır. Bu büyüyü Albus Dumbledore tarafından yarattığı alev çemberinden çıkmak için, Hermione Granger tarafından da İhtiyaç Odası'ndan kaçmak için kullanılmıştır.
 • Patronus Büyüsü: Ruh Emiciler'den ve diğer karanlık yaratıklardan korunabilmek için yapılabilecek, saydam hayvan şeklinde oluşan bir büyü çeşididir. Bu büyü ile yapan kişinin eglence, umut, kurtulma istegi gibi pozitif duyguların bedensel hale kavuşur. Ayrıca ruha zarar veren yaratıklara karşı güçlü bir silahtır. Yapldıktan sonra Ruh Emiciler ile yapan arasında bir kalkan vazifesi görür. Fakat doğru şekilde işlemesinin tek yolu mutlu şeyler düşünüp, gerekli büyülü sözleri söylemektir (Expecto Patronum). Erişkin diğer bir ismiyle Cismani bir Patronus yapmak pek çok yetişkin büyücü için bile zordur. Cismani bir patronus, gümüşi, ruh gibi ve yarısaydam özellikler taşır.. Her büyücü veya cadının Patronusu farklı hayvan şekillerine bürünür. Bunu en güzel 5. filmde, Harry Potter, Dumbledore'un Ordusu'na öğretirken görebiliriz. Harry Potter'ın patronusu Çatalboynuzlu Geyik,Hermione Granger'ninki Su Samuru, Cho Chang'ınki Kuğu,Ron Weasley'inki Köpek Ginny Weasley'inki At, Luna Lovegood'unki Tavşan, Severus Snape'inki Gümüş Maral Lily Evans'a aşkından dolayı Patronusu Gümüş Marala dönüşmüştür. Eskiden patronusu Kartaldı.), Albus Dumbledore'unki Anka Kuşu, Aberforth Dumbledore'unki Keçi Arthur Weasley'ninki Gelincik Nymphadora Tonks'unki Kurt Adam (Remus Lupin'e âşık olduktan sonra kurt adam şeklini aldı ve bu şekil değiştirme nadir olarak gözlemlenen bir olaydır. Eskiden patronusu Ecel denilen siyah bir köpekti.) Dolores Jane Umbridge'inki Kedi Kingsley Shacklebolt'unki VaşakAlastor Moody'ninki Koç'tur. Patronus büyüsü aynı zamanda haberleşmek için de kullanılır. Cismani bir Patronus'a, sahibinin sesi verilerek ileti alıcıya ulaşır. J.K. Rowling, Severus Snape'in tek patronus yapan ölüm yiyen oldugunu söylemiştir. Patronus ismi Latince yasal koruyucu anlamına gelmektedir. Ayrıca Pater(Baba) ile ilişkilidir. Bunu Harry Potter'ın Patronusu'nun babasının özelliklerinden taşımasıyla görebiliriz.
 • Penecratium: Protego Büyüsü'nü kıran büyüdür. Ayrıca kurbanı 1 metre havaya fırlatır.
 • Penecrate Literalyum: Protego Totalum'u kıran büyüdür. O bölgede bir daha asla Protego Totalum yapılamaz.
 • Periculum: Kıvılcım çıkartan büyüdür.
 • Peskipiksi Pesternomi: Cinperileri dondurma büyüsüdür.
 • Petrificus Totalus: Kişiyi dondurarak hareketsiz bırakan büyüdür.
 • Piertotum Locomotor: Cansız varlıkları canlandıran ve büyüyü yapan kişinin istediklerini yaptıran büyü. McGonagall tarafından Hogwarts'ın korunması için yapmıştır.
 • Point Me: Asanın ucu pusula gibi kuzeyi gösterir.
 • Pomperia: Cisimleri patlatan büyüdür.
 • Portus: Herhangi bir nesneyi efsunlayarak kişiyi gitmek istediği yere götürmesini sağlayan büyüdür. Eğer büyü başarılı şekilde yapılırsa nesne mavi şekilde parlar sonra kendi rengine döner.
 • Prior Incantato: Büyü yapılan asanın daha önce yaptığı büyüyü gösterir.
 • Protean: Bir cisim üzerinde yapılan değişikliklerin uzaktaki kopyalarında da aynen gerçekleşmesini sağlar.
 • Protego: Bir tür kalkan büyüsüdür. Harry, Snape ile Zihnefend derslerinde kendini korumak için yapmıştır. Snape'in Zihnefend büyüsü sekince kendine gelmiş ve Harry Snape'in anılarını görmeye başlamıştır. (Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı)
 • Protego Diabolica: Yapan kişinin çevresinde ateşten bir koruma çemberi oluşturur.
 • Protego Maxima: Büyük bir koruma kalkanıdır genellikle bir ortamı korumak için yapılır ve Fianto Duri büyüsü ile beraber kullanılır. Asanız ne kadar güçlüyse size o kadar güçlü bir kalkan oluşturur.
 • Protego Horribilis: Yapıldığı bölgeden geçen insanların mavi bir toz olup yok olmasını sağlar.
 • Protego Totalum: Bir bölgeyi davetsiz misafirlerden korumayı sağlar.
 • Pullus: Karşısındaki yaratığı bir tavuğa çevirir.
 • Quietus: Sonorus büyüsünü etkisiz kılan büyüdür.
 • Redactum Skullus: Hedefin kafasını küçülten büyüdür.
 • Reducio: Sihirle normal ebatından fazla büyütülmüş objeleri veya canlıları tekrar normal ebatına döndüren, Engorgio büyüsünü kaldıran büyüdür.
 • Reducto: Uygulanan cismi patlatan, parçalayan büyüdür.
 • Refillio: Yeniden doldurma büyüsüdür. İçindeki sıvı miktarı azalmışsa bir kabı yeniden doldurmaya yarar.
 • Relashio: Kaynar su çıkartan veya yanma belirtisi gösteren büyüdür.
 • Rennervate: Güçlü bir ayıltma büyüsüdür.
 • Reparifors: Bu büyü büyücüyü iyileştirebilmek için kullanılır.
 • Reparifarge: Başarısız olan biçim değiştirmeyi geri çevirmeyi sağlayan büyüdür.
 • Reparo: Zarar görmüş veya kırılmış nesneleri düzeltmek için kullanılır.
 • Repello Muggletum: Muggleları bölgeden uzaklaştırmak için kullanılan büyüdür.
 • Repello Inimicum: İçinden geçen kişilerin parçalanmasına neden olan koruma büyüsüdür.
 • Revelio: Gizli nesneleri ortaya çıkarır.
 • Riddikulus: Böcürtlere karşı kullanılan büyüdür. Böcürtleri büyü yapıldığı anda akla gelen en komik şeye dönüştürür.
 • Rictusempra: Uygulanan kişiye güçlü bir gıdıklama yaratan büyüdür. Harry Potter ve Sırlar odası kitabında düello kulübünde Harry, Draco'ya yapmıştır.
 • Salvio Hexia: Hayalbozan büyüsüdür. Kişileri görünmez yapmaz ancak uygulanan kişi bulunduğu ortamın desenini alır.
 • Scourgify: Temizleme ve Yıkama büyüsüdür.
 • Scribblifors: Nesneleri tüy kaleme dönüştürür.
 • Sectumsempra: Karanlık bir lanettir. Uygulanan yerden kılıç geçirilmişcesine bir yara açıp uygulanan kişiye büyük bir şok ve yara verir. Ayrıca uygulanan yeri parçalamaya yarar. Yara iyileştirilebilir ancak kişinin kesilen yeri tekrar düzeltilemez. Severus Snape tarafından bulunmuştur. Melez Prens filminde/kitabında Harry Potter tarafından Draco Malfoy'a uygulanmıştır ama ölmemiştir. Karşı büyüsü Vulnera Sanentur'dur
 • Serpensortia: Asadan yılan çıkarma büyüsüdür.
 • Stupefy: Kişinin sersemlemesine sebep olan ya da büyücü ve asanın gücüne göre kişiyi havaya fırlatan büyüdür düşmanı bir süre etkisiz hale getirir.
 • Silencio: Kurbanı dilsiz bırakan büyü.
 • Skurge: Yapıştırma büyüsüdür.
 • Slugulus Eructo: Hedefin salyangoz kusmasını sağlar.
 • Snufflifors: Kitabı fareye dönüştürür.
 • Sonorus: Sesi yükselten büyüdür. Ateş Kadehi kitabında Ludo Bagman tarafından kullanılmıştır.
 • Specialis Revelio: Bir nesnede kara büyü varsa tespit eden büyüdür.
 • Spongify: Sert nesnelerin yastık kadar yumuşak olmasını sağlar.
 • Steleus: Asanın ucundan yeşil halkalar çıkartarak kurbanı hapşırtır.
 • Tarantallegra: Kişiyi ayaklarını kontrol edemeyecek hâle getirerek oynamasına sebep olan büyüdür.
 • Tentaclifors: Hedefin kafasını dokunaça çevirir.
 • Tergeo: Asanın hedefinin yüzeyindeki mürekkep, toz, kan, sıvılar gibi materyalleri temizleyen büyüdür.
 • Titillando: Hedef kişiyi gıdıklar ve zayıflatır.
 • Toplan: Eşyaları toplayan büyüdür.
 • Trace: Reşit olmayan büyücülerin yaptığı sihirsel aktiviteleri algılar.
 • Utfor: Sesini başka birine benzetir.
 • Ventus: Kasırgaları çağırarak öndeki engelin yukarıya doğru itilmesini sağlayan büyüdür.
 • Vera Verto: Evcil hayvanları (baykuş, fare, kurbağa vb.) cam bir kadehe dönüştürme büyüsüdür.
 • Verdillious: Asanın ucundan yeşil bir şimşek çıkaran büyüdür.
 • Verdimillious: Çok amaçlı bir büyüdür. Saldırı amacıyla kullanılırsa hedefe yeşil bir şimşek gönderir. Kara büyüyle saklanan objeleri ortaya çıkarmaya da yarar.
 • Vermillious: Saldırı sırasında kullanılan bir büyüdür. Asadan kırmızı ışıklar püskürterek düşmanı savar ya da hedefe kırmızı enerji topları yollar.
 • Viento Iaculis: Rüzgarı kontrol etmeye yarar
 • Vipera Evanesca: Yılanları ortadan ikiye ayırıp yakarak yok eder.
 • Vulnera Sanentur: Yaralanan kişiyi iyileştirir ve kaybettiği kanı yapılan kişiye geri verir.
 • Waddiwasi: Yumuşak bir nesnenin havada uçup gösterilen hedefe gitmesini sağlayan büyüdür.
 • Wingardium Leviosa: Herhangi bir eşyayı uçurma büyüsüdür. İnsanlarda işe yaramaz.
 • Yol Göster: Bu sözleri söyleyen kişinin asası, yatay bir düzlemde ucu kuzeyi gösterecek şekilde hareket eder.
 • Yuraune Cuasne: Bir su kütlesi yapıp düşmanınızın üstüne yağmur yağdırmayı sağlar.
 • Zihnefend: Bir kişinin zihnini kontrol etmeye, düşünceleri ile hatıralarını görmeye yarayan büyüdür. Bu büyü insanların zihnine girmeye yarar. Zor bir büyüdür. Seride geçen Zihnefendarlar Lord Voldemort, Severus Snape, Queenie Goldstein ve Albus Dumbledore'dur.
 • Zihinbend: Zihnefend'in tersine büyüsüdür. Zihinbendarların zihnine Zihnefend ile girilemez.